Adım adım yürüme

Adım adım yürüme

Bebeğinizin, emeklemenin ardından gelen ilk adımlarını korkmadan, zorlamadan ve ona cesaret vererek atmasını sağlayın.

  • Bebek
  • Cuma 25.08.2017 14:58
Bebekler ev içerisinde emeklerken oldukça keyif alırlar, istedikleri eşyalara daha kolay ulaşabilmenin de tadını çıkarırlar. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Kaan Irgıt, bebeklerin bu şekilde yürüme denemeleri yaptıklarını söyledi. Ayrıca bu dönemi tamamlarken ev içinde alınması gereken önemlerle ilgili de bilgiler verdi.

Yürümeye geçiş evreleri

Bebeklerde omurilikteki sinir sistemi ve onun kontrol ettiği kas grupları aylar içinde gelişmeye başlar. Böylece 6. aydan sonra; koordinasyon, kas kontrolü ve denge sisteminin gelişmesiyle çocuklar yürümeye geçiş yapar. Çocuğun yürüyebilmesi için vücudunu taşıyabilecek kadar güçlenmesi gerekir. Başlangıçta adımlar dengesiz olur, ama zamanla düzelir. Yürümeye geçiş şu şekilde olur;

3. ay: Başını dik tutabilir.
6. ay: Desteksiz oturabilir.
10. ay civarı: Süresi değişmekle birlikte ayakta durabilir.
10-12. ay: Tutunarak yürüyebilir. 9-18. ay: Yürüyebilir.

Emeklemeden yürümeye

Çocuklar kendi etraflarında yuvarlandıkça, oturdukça ve emekledikçe kuvvetlenir ve yürümeye hazır hale gelir. 8-10 ay civarında çocuk kendini mobilyalara doğru çekerek ayağa kalkmaya ve ayakta durmaya çalışır. Ayakta kalmayı başardığı zaman oda içindeki nesnelere tutunarak dolaşmaya başlar. Bir süre sonra kendine güvenir ve desteksiz yürür. Yürüme denemeleri yaparken anne ve baba ellerini tutarsa birkaç adım daha atmaya çalışır. 9-10 ay civarında ayakta durur pozisyondan oturur pozisyona geçmeyi öğrenir. Eğer ayakta durmayı öğrenmiş ve oturur pozisyona geçmeyi başaramadıklarında kucağa almak yerine, anne-baba diz üstüne çömelerek ona oturma hareketini gösterebilir ve denemesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu dönemde alınan ve kapı üstlerine takılan zıplama oyuncaklarının günde 3 kere 15 dakikadan fazla kullanılmaması gerekir.

Yürümeye teşvik edin

Her çocuğun gelişimi farklılık gösterebilir. Aynı yaştaki küçük çocukların bazıları yürümeye başlarken, bazıları henüz daha yürümüyor olabilir. Anne-babaların böyle bir durumda hemen paniğe kapılmasına gerek yok. Çünkü çoğu çocuk 12 ay ve sonrasında yürümeye başlar. Zaman zaman yürüme 18. aya kadar gecikebilir. Eğer çocuk 18 aylık olmuş ve hala yürümüyorsa bir çocuk doktoruna götürülmesinde fayda vardır. Emekleme döneminde göbeğinin üstünde giden çocuklar emekleyenlere göre daha geç yürüyebilir. Çocukların karşısında çömelmek veya durmak, ellerinden tutmak onları yürümeye teşvik edecektir.

Parmak ucunda yürümek

Çocukların ilk adımlarını atarken parmak ucunda yürümeleri normaldir. 2-3 yaşına gelindiğinde parmak ucunda yürüme kaybolur. Genellikle 6-12 ay içinde bu şekilde yürüme bırakılır. Çocuğun 2 yaşından sonra parmak ucunda yürümeye devam etmesi veya tek ayağının parmak ucunda yürümesi santral sinir sistemi problemlerine neden olabileceği için doktora başvurulması gerekir.

Ayakkabı seçimine dikkat!

Bebekler yürümeyi öğrenirken mümkün olduğunca ayaklarının çıplak olmasında fayda vardır. Böylelikle denge ve koordinasyonu daha iyi kazanırlar. Eğer ayakları sıkı ayakkabı ve çorap ile sarılırsa düzgün gelişme gösteremezler. Bebekler ev dışında yürümeye başlayana kadar veya soğuk ve bozuk zeminlerde yürümüyorsa ayakkabı alınmasına gerek olmaz. Ayakkabı aldığınızda esnek olmasına dikkat edin, esnek ayakkabı kolaylıkla ikiye katlanabilir ayakkabı demektir.

Yürüteç kullanımı

Yürüme için alınan oyuncaklar, özel oturmalı yürüme sistemleri, çocuğu daha çabuk yürütmez. Ama ittirerek yürüme oyuncakları çocuğun hoşuna gidiyorsa izin verilebilir, zarar da vermez. Yürüteç kullandırmak takılarak düşmelere ve ev içi kazalarına yol açabilir.

Ev içinde önleminizi alın

-Evin içinde bebeğe zarar vermeyecek güvenli bir ortam yaratın.
-Zeminde takılabileceği eşyaları ortadan kaldırın ve yerleri temiz tutun.
-Bebeğin düşme ve kalkma ihtiyacı ihtimaline karşı asla yalnız bırakmayın.
-Yürüme döneminde olumlu ve yapıcı olun.
-Yürümesi için zorlamayın. Bunun doğal bir süreç olduğunu unutmayın ve biraz zamana bırakın.

Hazırlayan: Şenay ÇELİK