İstanbul'a revü kabare

9.5 milyon turistin geldiği İstanbul'a Paris'teki gibi 'revü kabare' geliyor. Paris'te yaşayan işletmeci Muratt Atik, kabareyi Reina'nın sahibi Koçarslan ile ortak kuracak

Dokuz buçuk milyon turistin ziyaret ettiği İstanbul'da Paris'teki gibi renkli şovlar dönemi başlıyor. Paris'in ünlü gece kulüplerinden Pink Paradise ve La Suite'in sahibi Muratt Atik İstanbul'a revü kabare açmak için kolları sıvadı. Muratt Atik, 3 yaşında Bursa'dan Paris'e giden fabrika işçisi bir babanın oğlu. Atik, Sorbonne'da hukuk okurken Le Cirque adlı kulüpte işe başlayarak gece hayatına adım atıyor. Paris'te La Suite adlı yeni mekânında ağırladı bizi. Anlattıklarının hepsi renkli ve ilginçti ancak ben en ilgi çekici olanından başlayayım. Atik Türkiye'ye revü kabare getirmek için çalışıyor. Revü kabare denilince akla ilk gelenler; Lido ve Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen). Hani şu Nicole Kidman'ın başrolünde oynağı filme konu olan mekân. Fransa'da her yıl yüzbinlerce kişinin izlediği görsel bir şölen. Dansçıların biri gidip biri geliyor. Atik, bu işe tek başına girmiyor. Ortağı tanıdık: Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan. Koçarslan'ın şirketi Su Entertaiment ile görüşmelerin sürdüğünü ve birlikte açacaklarını söyleyen Atik, kabareyi Kuruçeşme'de kuracaklarını söylüyor. Hedef ise sonbaharda kapıları açmak. Atik, mekân için; "Lido ile Moulin Rouge karışımı olacak" diyor.

DANS OKULU VAR

Mekânda yemek ve revü olacağını söyleyen Muratt Atik'e "Dansçıları nereden bulacaksınız" diye sorunca şu yanıtı aldık: "Paris'te her ay 2 bine yakın kızı eğittiğimiz dans okulları var. İstanbul'daki kabareye de yurtdışından dansçı getireceğiz." Atik'in Paris'te Pink School adlı okulu bulunuyor.

MADONNA DA GELİYOR, TÜRK SOSYETESİ DE...
Atik, bugüne kadar 17 mekan açmış kapatmış. Şu anda Pink Paradise ve bir ekmek fırınını yıkıp yeniden dekore ettiği La Suite'i işletiyor. Pink Paradise için 6, La Suite için 3 milyon euro harcamış. Atik, bir Türk olarak kabul görüp görmediğini şöyle anlatıyor: "Pink Paradise'ı ünlü DJ David Guetta ile açtık. Sonra ortaklıktan ayrıldı. Bu iş zor, Türkseniz çok daha zor. Her gün açık olan Pink Paradise'a haftada 2 bin, 4 gece açık olan La Suite ise bine yakın kişi geliyor. Pink Paradise'a gelen ünlüler arasında Madonna, Prens Albert, Vin Diesel de Türk sosyetesi de var."

SENARYO YAZIYORUM HATİCE ASLAN OYNASIN
Aynı zamanda oyuncu olan Atik senaryo yazıyor, eşi Joanna ile birlikte film çekiyor, dans dersleri veriyor. Ekimde perdelerini açacak bir tiyatro oyunu için hazırlandığını öğreniyoruz. Atik 1955'te babasının otobiyografisiyle Bursa'da bir pavyonda başlayan 2012'de Fransa'daki Pink Paradise'ta biten bir hikaye yazıyor. Belçim Bilgin, Hatice Aslan ve Serra Yılmaz gibi isimlerin oynamasını istediği bir kadın filmi projesi de Atik'in gündeminde.

KRİZDE HARCAMA AZALIYOR
Malum Avrupa krizde. Atik'e Fransa'da kulüplerinin krizden etkilenip etkilenmediğini sorunca; "Rakamlar her savaşta ve her kriz döneminde eğlence sektörünün büyüdüğünü gösteriyor. Harcama miktarı azalıyor ama müşteri çoğalıyor" yanıtını veriyor.

16 YAŞINDAN BERİ SEKTÖRDEYİM
Üç yaşında Paris'e giden, fabrika işçisi bir babanın oğlu Muratt Atik... 16 yaşından beri eğlence sektöründe olduğunu söyleyen Atik, "Fransa'ya 3 yaşımda geldim. 5 kardeşiz, sadece ben eğlence sektöründeyim. 17 yaşımda kendime ait ilk mekanı açtım. Şimdiye kadar Paris'te 16 tane, Hırvatistan'da 1 tane kulüp açtım. Hırvatistan'daki Byblos adında 19 bin kişilik bir açık hava kulübüydü. Bir futbolcuyla birlikte açtık ama sonra ben hisselerimi sattım" diyor.

"45'LİK"İN SAHİBİNİ İKNA EDEMEDİM
Muratt Atik, İstanbul'da "45'lik" adlı mekanı çok beğendiğini anlattı birara... mekânı Paris'te açmak istediğini ancak sahibini bir türlü ikna edemediğini de ekleyerek... Atik "İkna olsalar Paris'te Fransızca ve Türkçe plaklar çalarız, süper olur" diyor.