Okan Üniversitesi...

  • 1
  • 6
Okan Üniversitesi...
Okan Üniversitesi...

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan:
"Eğitimde kaliteyi yükselttik, şimdiki hedefimiz dünya ligi"

İş dünyasındaki 40 yılı aşkın tecrübesiyle inşaattan turizme, enerjiden gıdaya kadar farklı sektörlerde önemli başarılara imza atmış bir eğitim sevdalısı Bekir Okan. Matematik Öğretmenliği ile başladığı kariyerinde içindeki eğitim aşkını hiçbir zaman kaybetmeyen Okan’ın “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla kurduğu Okan Üniversitesi, bugün 9 bin öğrencinin kaliteli eğitimle buluştuğu, AR-GE faaliyetleriyle Türkiye’nin kalkınmasında rol oynayan bir bilim yuvası haline geldi. Türk yüksek öğrenim hayatında birçok ilke imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Bekir Okan,  “Ülkemizde eğitimin kalitesini yükseltmek için çıktığımız yolda artık dünya ligini hedefliyoruz” diyor.

"Özgüven sahibi gençlere ihtiyacımız var"

Gıda, inşaat, turizm, enerji gibi sektörlerdeki faaliyetleriyle yurtiçi ve yurtdışında önemli yatırımlar yapan Bekir Okan,  iş dünyasındaki 40 yıllık Okan Grubu tecrübesinin yanında eğitimci kimliğiyle de öne çıkıyor.  Memleketi Gaziantep’te Matematik Öğretmeni olarak başladığı meslek hayatını ilerleyen yıllarda işadamı olarak sürdüren Okan, eğitime olan aşkını ise hiçbir zaman kaybetmediğini söylüyor. Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında eğitimin yer aldığını vurgulayan Okan, “Yurtiçi ve yurtdışında edindiğimiz deneyimler sonucu gördük ki küresel vizyona sahip, İngilizce’nin yanında farklı dilleri de konuşabilen, sosyo-kültürel açıdan kendisini geliştirmiş, nitelikli gençlere ihtiyacımız var. Okan Üniversitesi’nin kuruluş temellerinde de bu ihtiyaç yatıyor. 85 öğrenciyle başladığımız eğitim yolculuğunda 9 bin öğrenciye hizmet veren bir dünya üniversitesi haline geldik” diye konuşuyor.

"Farklılıklarımızla marka olduk"
Okan, Türkiye'de ilk kez başlattıkları "Girişimcilik Dersi", "Kariyer ve Yaşam Dersi" ve "Mezuniyete Hazırlık Programı" ile geleceğin iş insanlarını yetiştirdiklerini ifade ederek şöyle devam ediyor:

"Her yıl geleneksel olarak ilk dersini verdiğim 'Girişimcilik Dersi'nde Türkiye'nin önde gelen iş insanları Okan öğrencileriyle bir araya geliyor. Böylece öğrencilerimize birinci sınıftan itibaren iş yaşamını yakından tanıma fırsatı sunuyoruz. Çince, Rusça ve Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümlerimiz ile dünya ekonomisine yön veren ülkelerin dillerini öğretiyoruz. Öğrencilerimiz İngilizce’nin yanında bu dilleri de öğrenerek kariyer hayatlarında avantajlı oluyorlar. Ayrıca çok önem verdiğimiz bir başka konu da öğrencilerimizin sosyo-kültürel alanlardaki gelişimi. Tuzla Kampüsümüzde öğrenciler golf, squash, tenis, Latin dansları, satranç gibi farklı alanlarda kendilerini geliştirebiliyorlar. Çünkü artık şirketler için sadece mesleki bilgi birikimi yeterli değil. Tüm bu farklılıklarımızla ‘Okan’ markasını yaratarak bilgili ve donanımlı gençler yetiştiriyoruz."

http://www.okan.edu.tr