Güngör Dilmen son yolculuğuna uğurlanıyor

Türk tiyatrosuna ''Midas'ın Kulakları'' oyununun da arasında olduğu çok sayıda eser kazandıran ve önceki gün İzmir'de vefat eden tiyatro oyunu yazarı Güngör Dilmen, son yolculuğuna uğurlanıyor.

  • Kültür Sanat
  • Salı 10.07.2012 17:33
Dilmen için Konak Sahnesi'nde tören düzenlendi. Törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Çelenk, bir büyük yazarı uğurladıklarını söyledi.

Dilmen'in oyunlarında doğaya, insanlara, tüm canlılara saygı gösterdiğini, oyunlarının bu topraklarda hep sahneleneceğinden emin olunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çelenk, ''İyi ki bu dünyadan bir Güngör Dilmen geçmiş, bize başka dünyaların kapılarını aralamış. Oyunlarında sahne ışıkları yandıkça o da ışıklar içinde yatacaktır'' dedi.

Eski Kültür Bakanı Talat Halman da, Dilmen için ''Yaratıcıydı, dahiydi, şairdi, ilham verendi, evrenselliği sahneye taşıyan eşsiz bir insanımızdı'' ifadelerini kullandı.

Dilmen'in aynı adı taşıyan eşi Güngör Dilmen, ''Filoloji kitaplığında gözlerimiz birbirine aşık oldu. Son konuşmamız da yine gözlerimizle oldu'' dedi.

Konuşmaların ardından saygı geçişi yapıldı.

Güngör Dilmen'in naaşı, törenin ardından, cenaze namazı için Beşikçioğlu Camisi'ne gönderildi.Tiyatro oyun yazarı Güngör Dilmen

Tekirdağ'da 1930 yılında doğan Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi'nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun ''Midas'ın Kulakları'' ile birinci oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra İsrail ve Yunanistan'da tiyatro çalışmaları yapan, 1961-1964 yıllarında ise Amerikan Yale ve Washington üniversitelerinde tiyatro öğrenimi gören Dilmen, Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk, TRT İstanbul Radyosu'nda da tiyatro alanında şef olarak çalıştı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak genç dramaturgların yetişmesine katkı sağlayan Dilmen'in, Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığı çok sayıda senaryosu bulunuyor.

Eserlerinin arasında ''Galile'nin Günahları'', ''Osmanlı Dram Kumpanyası'', ''Hakimiyeti Milliye Aş Evi'', Kurban'', ''Aşkımız Aksarayın En Büyük Yangını'', ''Ben Anadolu'', ''Bağdat Hatun, ''Deli Dumrul'', ''Midas'ın Altınları'', ''Midas'ın Kör Düğümü'', ''Akad'ın Yayı'', ''Troya İçinde Vurdular Beni'' isimli oyunları yer alıyor.