"Halkı görmezden gelen sanata karşıyız"

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Konya ziyareti sırasında devlet tiyatrolarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

  • AA
  • Kültür Sanat
  • Perşembe 12.07.2012 12:12
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 53. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri etkinlikleri kapsamında ziyaret ettiği Konya'da, devlet tiyatrolarıyla ilgili tarışmalara cevap verdi.


"EDEBİMİZ, AHLAKIMIZ VAR"
Türkiye'de devletin 1948 yılından bu yana 'devlet tiyatrosu' adı altında sahneleri olduğunun altını çizen Günay, şöyle devam etti:

''1948'den bizim iktidara geldiğimiz 2003 yılına kadar devletin 25 sahnesi vardı. Şu anda 58 sahnesi var. Ben 33'te aldım. 33'ün üzerine 25 sahne de son 5 yıl içinde koyduk. Yani 1948'den 2003'e kadar tüm Cumhuriyet hükümetlerinin açtığı tiyatro sahne sayısına eşit, onlardan fazla sahne sayısını sadece şu son 5 yılda açtık. Yani Türkiye'de sanata değer ve imkan veren bir anlayış var. Sadece derdimiz şu; elbette çağı yakalamaya çalışacağız, elbette Atatürk'ün söylediği gibi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmaya çalışacağız ama biz kökü olan bir toplumuz. Bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, tarihimiz, alışkanlıklarımız, edebimiz, ahlakımız var. Bunları da görmezden gelmeden, halkla barışık, halka yukarıdan bakan değil, halkın içinden gelen ve halkı sanata küstüren değil, halka sanatı sevdiren bir anlayışla sanat yapılmasını, halk için sanat yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Dikkatimiz, gayretimiz budur. Son yıllarda bu konuda güzel gelişmeler oluyor. Hiçbir şekilde halka sanat götürme konusundaki gayretlerimizden vazgeçmeyeceğiz ama sanatın halkı da görmezden gelen, sadece kendisi için bir dünya kuran dar anlayışı da kırmaya, değiştirmeye çalışacağız.''