Alman Senfoni Orkestrası'nda bir Türk keman sanatçısı

  • AA
  • Kültür Sanat
  • Pazartesi 16.07.2012 14:59
Konserde dinlediği keman sanatçısından etkilenerek müziğe başlayan, klasik müzik alanında çok sayıda başarıya imza atan Hande Küden (20), Alman Senfoni Orkestrası'nın sınavını kazanarak orkestra sanatçısı olmaya hak kazandı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı'ndan bu yıl mezun olan Küden, gelecek yılın başında Alman Senfoni Orkestrası'nda çalmaya başlayacak.

Küden, yaptığı açıklamada, müziğe küçük yaşlarda koroda başladığını belirterek, 7 yaşında bir konserde dinlediği keman sanatçısından etkilenerek ailesinin de desteğiyle klasik müziğe yönelmeye karar verdiğini söyledi.

Daha sonra ÇÜ Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdiğini kaydeden Küden, sınavı kazandığını ve 11 yıl süresince öğretim görevlisi Daniya Kaynova'dan keman eğitimi aldığını ifade etti.

İlk solistlik deneyimini 2006'da yaşadığını belirten Küden, bugüne kadar yurt içi ve dışında çok sayıda yarışmada başarı elde ettiğini kaydetti.

Daha önce Türkiye ve Ermenistan'dan yüzlerce öğrenci arasından Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası'na seçildiğini bildiren Küden, şöyle konuştu:

''Henüz genç olmama rağmen çok sayıda konser verdim ve çeşitli orkestralarda yer aldım. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ve Mersin Oda Orkestrası ile çaldım. Almanya, İtalya, Rusya gibi çeşitli ülkelerde konserler verdim, sololar seslendirdim. Bunun yanı sıra katıldığım yarışmalarda dereceler elde ettim. Sırbistan Müzik Pedagogları Derneği'nce bu yıl mart ayında düzenlenen İnternet Music Competition'a katıldım ve 18 yaş kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldum. Bunları yaparken arkamda her zaman keman eğitmenim Daniya Kaynova vardı.''

YENİ BİR BAŞARI DAHA

Küden, bu yıl ÇÜ Devlet Konservatuvarı'nda aldığı iyi eğitimi devam ettirebileceği bir okul arayışına girdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Türkiye çapında adını duyuran 200 sanatçıdan 10 kişi arasına girerek Berlin Hans Eisler Müzik Akademisi'nde yüksek lisans eğitimini kazandım. Çok zordu. Sadece Avrupa değil ABD'den, dünya genelinden gelen kemancılarla yarıştım ve kazandım. Çok mutluyum. Aynı zamanda bu yılın nisan ayı sonunda Alman Senfoni Orkestrası sınavlarına girdim. Oraya da aynı şekilde Almanya'nın her yerinden gelen ve çok iyi okullarda eğitim alan kemancılar katılmıştı. Onların arasından belirli kriterleri geçerek Alman Senfoni Orkestrası (Deutsche Symphony Orchestra) sınavını kazanıp orkestra sanatçısı olmaya hak kazandım. Ocak ayından itibaren Alman Senfoni Orkestrası'nda çalmaya başlayacağım. Alman Senfoni Orkestrası'nda keman çalan tek Türk ben olacağım.''

Başarılarını devam ettirmek istediğini belirten Küden, ''Avrupa'da kendimi olabildiğince kanıtlamak istiyorum'' dedi.

ÇÜ Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Daniya Kaynova ise Hande Küden'in yetenekli ve çok başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi.

Küden'in bu yıl mezun olduğu için çok üzüldüğünü, bir taraftan da gururlandığını belirten Kaynova, ''Hande çok sayıda başarıya imza attı. Hande'nin iyi bir solist olacağına inanıyorum. Başarılarının devamını diliyorum'' diye konuştu.