"İsmimizi açıklamayın"

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Yeşilçam'ın unutulan yıldızları için başlatılan "sosyal yardım" uygulamasında, sanatçılardan "yardımları gizli alalım" talebi geldi. 50'nin üzerinde Yeşilçam'ın emektarı evde bakım, huzurevine geçmek ve yoksulluk maaşı gibi sosyal yardımlar için başvuruda bulunurken, bir dönem milyonlarca kişinin hayranı olduğu sanatçılar, şimdi içinde bulundukları olumsuz durumların ortaya çıkmaması için başvurularına "ismimizi açıklamayın" notu düştü.

KAPILAR TEK TEK ÇALINIYOR
Sosyal yardım almak için başvuruda bulunan sanatçıların yanı sıra herhangi bir talepte bulunmayan sinema emektarlarının da kapısına Aile Bakanlığı sosyal çalışmacıları gidiyor. Daha önceden yoksulluk yardımı alan ya da yardıma ihtiyacı olduğu düşünülen Yeşilçam emektarları, yaşadıkları yerlerde ziyaret edilerek ihtiyaç tespiti yapılıyor.

50'NİN ÜZERİNDE BAŞVURU
Kültür Bakanlığı ile Aile Bakanlığı tarafından Mart ayında gerçekleştirilen protokolle sinema sektöründe uzun yıllar çalışan fakat yaşlılık, sağlık problemleri gibi nedenlerle iş gücü kaybına uğrayan sanatçılara sosyal yardım bağlanması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Kültür Bakanlığına şimdiye kadar 50'nin üzerinde sanatçı başvuruda bulundu. Aile Bakanlığının yaptığı incelemeler sonrası başvuruların tamamına olumlu yanıt verilerek, sanatçılara ihtiyacı olan sosyal yardımlar bağlandı.

YÜREK BURKAN TALEP
Evde bakım, yoksulluk maaşı, huzurevine yerleştirilmek gibi ihtiyaçlar için yardım başvurusunda bulunan Yeşilçam yıldızlarından, aynı zamanda kendilerine yardım yapıldığının gizli tutulması talebinin geldiği öğrenildi. Zamanında kitleleri peşinden sürükleyen sanatçılar, şimdi içine düştükleri güç durumla anılmamak için her iki Bakanlığa da "lütfen ismimizi gizli tutun" dedi.

ÖDÜLLÜ YÖNETMENLERDEN KAMU SPOTU
Aile Bakanlığı, kuruluşunun birinci yılında ilk kamu spotunu hazırladı. Aynı zamanda ilk animasyon kamu spotu olma özelliğini taşıyan spotu gişe rekorları kıran Fetih 1453 filminin görüntü yönetmeni Hasan Gergin ile ödüllü yönetmenler Atıl İnanç ve Tolga Avcil üstlendi.

"BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ"
47 kişilik teknik ekip ve 120 oyuncunun görev aldığı kamu spotunda, "Kaybolmayız Çünkü Biz Büyük Bir Aileyiz" mesajı veriliyor.
işleniyor. Yaşlısından gazisine, engellisinden şiddete uğrayan kadınına ve çocuklara kadar tüm dezavantajlı durumda olan vatandaşlar, dev bir labirentin içinde kaybettikleri yollarını buluyor.