Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne 4,8 milyon lira

  • İHA
  • Kültür Sanat
  • Salı 24.07.2012 13:02
Bursa'daki CHP'li Nilüfer Belediyesi, kendi arsası üzerine inşa edilen ve geçtiğimiz günlerde kapatılan Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi'ni 4,8 milyon liraya geri almaya hazırlanıyor. Kapısına kilit vurulan sanat merkezinin akibeti, belediye meclisinde belli olacak.

Nilüfer Belediyesi'ne ait Fatih Sultan Mehmet Bulvarı altındaki arsaya Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi inşa eden ünlü sanatçının Bursa serüveni bir yıl bile sürmedi. Geçtiğimiz kasım ayında CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın da katıldığı görkemli törenle hizmete açılan kültür merkezi icralık duruma düştükten sonra kapısına kilit vurdu.

CHP'li Başkan Mustafa Bozbey de Müjdat Gezen'i zarardan kurtarmak için operasyon başlattı. Ünlü sanatçının merkezin arsasını Nilüfer Belediyesi'nden 22 yıllığına yap-işlet-devret yöntemiyle kiraladığı, yatırım yaptığı binanın kapısına kilit vurunca da Mustafa Bozbey'in kültür merkezini Müjdat Gezen'den geri almak için konuyu belediye meclisine taşıdığı öğrenildi.

Nilüfer Belediye Meclisi'nde Hukuk ve Kültür Sanat Komisyonu'nda değerlendirilen ve 4.8 milyon TL ödenerek Müjdat Gezen'den geri alınmak istenen kültür merkezi dosyasına AK Partili üyelerin muhalefet şerhi koydukları, CHP Grubu'ndan da bu girişime karşı çıkanlar olduğu belirtildi.
AK Parti'li üyeler, Başkan Bozbey'in atıl vaziyetteki binayı Gezen'den geri almak için belediye kasasından yaklaşık 5 milyon TL ödenmesine karşı çıkarken, dosyanın şimdilik meclis gündeminden Eylül'deki oturuma kadar komisyonlara geri çekildiği ifade edildi.

Öte yandan, Nilüfer Belediyesi, Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi'nde olduğu gibi yap-işlet-devret modeliyle elden çıkardığı kamu mülklerinde benzer sıkıntıları Aquapark ve Nilpark'ta da yaşamıştı. Belediye Orhaneli Kavşağı üzerinde yap-işlet-devret yöntemiyle devrettiği eski binasının yerine yapılan Nilpark'a ise daha sonra kiracı olarak taşınmıştı.