Müjdat Gezen'e kötü haber

  • İHA
  • Kültür Sanat
  • Çarşamba 25.07.2012 19:02
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin Nilüfer Belediyesi tarafından satın alınmasının hukuken mümkün olmadığını söyledi.

Nilüfer Belediyesi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin satın alınması iddialarına yönelik açıklama yaptı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, son günlerde Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi'nin kuruluş aşamasında Nilüfer Belediyesi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle açık ihale yapıldığını ve Müjdat Gezen'in şirketi tarafından üstlenilen işin projesine uygun biçimde yapıldığını kaydetti. Bozbey, Müjdat Gezen'in kamuoyuyla paylaştığı sıkıntılar sebebiyle merkezin kapanmasının gündeme geldiğini ifade ederek, Gezen'in merkezi belediyeye devretmek için bir dilekçe verdiğini belirtti. Bozbey, bunun üzerine de konuyu ayrıntılı incelemek üzere hukuki bir çalışma başlattıklarını vurguladı.

"BELEDİYE BURAYI SATIN ALAMAZ"

Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak mahkeme kararıyla değer tespiti yaptırarak konuyu mecliste ilgili komisyonlara havale ettiklerini söyleyerek, "Ancak yapılan değerlendirmede mevcut ihale sözleşmesindeki bazı maddelerden dolayı, bu yapının Nilüfer Belediyesi tarafından satın alınmasının hukuken mümkün olmadığı görüldü. Arsası Nilüfer Belediyesi'ne ait olan ancak Müjdat Gezen tarafından yaptırılan yapının mülkiyetinin Nilüfer Belediyesi'ne geçmesi mümkün görünmemektedir. Kültür sanat kenti Nilüfer için Müjdat Gezen gibi bir sanatçının burada yaptığı yatırım da, bu kente kazandırdığı hizmet ve verdiği sanatsal eğitimler de çok değerlidir. Nilüfer halkı adına bu yatırımı bizim kentimizde yaptığı için ben, Müjdat Gezen'e bir kez daha teşekkür ediyorum ve Bursa'dan çekilme kararını bir kez daha gözden geçirmesini diliyorum dedi.

Bozbey, Müjdat Gezen tarafından bu merkezde sanatsal eğitimlerin devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, "Burada ülkemize genç sanatçılar yetiştirilmeli. Duruşuyla, kimliğiyle takdir ettiğimiz Müjdat Gezen'i kaybetmek istemeyiz. Sonuç olarak basında yeraldığı gibi Merkez'in Nilüfer Belediyesi tarafından satın alınması söz konusu değildir, sadece sözleşme şartları kapsamında yani kültür işleviyle kullanılmak üzere başka yatırımcıya devredilmesi mümkün ifadelerini kullandı.