DT'de muhteşem performans: Nice Yıllara

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda geçtiğimiz günlerde prömiyeri yapılan Nice Yıllara oyunu, yakın zamanda yitirdiğimiz Tuncay Özinel'in yazdığı, Göksel Kortay'ın yönettiği ve Defne Yalnız'ın tek kişilik muhteşem oyunculuğuyla 13 Nisan'a kadar İstanbul Küçük Sahne'de.

  • Kültür Sanat
  • Çarşamba 02.04.2014 11:08
Sadece kalabalıklar içinde yalnızlığı yaşayanlar, yalnız kaldıklarında kalabalık olurlar. Kendi doğum gününü kutlama telaşında olan bir aktris, yaşamını ve yalnızlığını ortaya döktüğünde ortaya çıkan yalnızca kendi geçmişi değil, tarihin ve karanlıkta kalanların kendisi olabilir. Oynadıkları, oynamak zorunda kaldıkları ve tanıdıkları. Onun kendine ve bize söyleyecekleri şeyler var!

Kısa bir süre önce hayatını kaybeden, Türk tiyatrosunun usta isimlerinden biri olan Tuncay Özinel'in yazdığı 'Nice Yıllara' oyunu Göksel Kortay rejisiyle 7 Mart'tan itibaren DT Küçük Sahne'de tiyatroseverle buluştu.

sabah.com.tr olarak oyunu izlemeye gittik. Devlet Tiyatroları Halkla İlişkiler'inden Neslihan Öztürk'ün nazik karşılaması sonrası oyun başladı. Dekor ve Giysi tasarımının Medine Yavuz Almaç'a ait olduğu oyunun ışık tasarımında Önder Ay'ın imzası bulunmakta. Yönetmen yardımcılığını Nurhayat Boz üstleniyor. Nice Yılları'n oyuncusu ise tek kişilik muhteşem performansıyla Türk tiyatrosunun büyük ismi Defne Yalnız.

Oyunla ilgili çok duygusal bir anektod da var: Tuncay Özinel vefat etmeden bir kaç gün önce Göksel Kortay'ı arayarak 'Göksel, ben ölsem de siz bırakmayın, bu oyunu mutlaka yapın' diyor. Defne Yalnız ve Göksel Kortay bunu bir vasiyet olarak kabul ediyor.

'Nice Yıllara' 7 Mart tarihinde İstanbul Devlet Tiyatrosu Küçük Sahne'de prömiyer yaptı. Devamında yine Küçük Sahne'de 7 Nisan hariç 13 Nisan'a kadar hergün tiyatroseverlerle buluşacak, gösterimlerine devam edecek.

Detaylı bilgileri için www.istdt.gov.tr