TDK'dan 'selfie' çağrısı

Türk Dil Kurumu 'kendi fotoğrafını çekmek' anlamına gelen selfie'ye karşılık arıyor.

  • Kültür Sanat
  • Salı 08.04.2014 09:34
Son zamanlarda adeta bir moda akımına dönüşen 'Selfie' kelimesinin Türkçesi'nin ne olduğu sorusuna TDK cevap verdi.

TDK verdiği cevapta özellikle Oscar'daki fotoğrafın ardından tüm dünyada yayılan 'Selfie' ismine herhangi bir karşılık bulamadıklarını belirtti.

TDK, "Batı kökenli selfie sözcüğü için kurumumuz herhangi bir karşılık öneremedi. Bu söz için uygun bir karşılık konusunu değerlendireceğiz" dedi.

Bu cevabın ardından sosyal medyadan ise 'Selfie'nin Türkçesi için öneriler gelmeye başladı. O önerilerden bazıları ise şöyle: "kendimçektim, e- hatırat, özçekim, otofoto, kendintoplu, otoportre, kendimo"

Cem Yılmaz'ın önerisi


Selfie pozu modasına komedyen Cem Yılmaz da uydu. 1 Mayıs'ta yeni filmi 'Pek Yakında'nın çekimlerine başlayacak olan Cem Yılmaz, ekip arkadaşlarıyla ofisinde bir araya geldi.

Yılmaz, aralarında Zafer Alöz'ün de bulunduğu arkadaşlarıyla çalışırken, selfie pozu verip fotoğraf çekti. Sanatçı, 'selfie'ye Türkçe karşılık arayan Türk Dil Kurumu'na da (TDK) bu pozla selam göndermeden edemedi. Yılmaz, bu pozu, altına 'Selfie-Kendikem' yazıp Twitter'da paylaştı. Bu paylaşım, "selfie"ye Yılmaz'dan Türkçe karşılık önerisi olarak yorumlandı.