"Medya Sanat Sinema Akademisi başlıyor"

Dünyaya İstanbul ufkuyla bakma gayesiyle yola koyulan ve bu minvalde medya-sanat alanında faaliyetler yürüten İstanbul Medya Sanat Derneği'nde 'Sinema Akademisi' başlıyor.

  • Kültür Sanat
  • Cuma 11.04.2014 22:33
İstanbul Medya Sanat Genel Başkanı Ümit Sönmez, derneğin kuruluş aşamasından bu yana üzerinde titizlikle durdukları Sinema Akademisi'ni hayata geçiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Bu toprağın çocuklarına kadim değerler üzerinde yürüyen bir sanat yolculuğu vaat ettiklerini belirten Sönmez, bahar döneminde başlayan akademinin daha sonra da dönemler halinde devam edeceğini kaydetti. Sönmez, akademinin ücretsiz olduğunu da vurguladı.

"PRATİK AĞIRLIKLI MÜFREDAT HAZIRLADIK"

Sinema Akademisi Genel Koordinatörü Abdulhamit Güler ise derslerin pratik ağırlıklı olacağına dikkat çekti. Bilgiye ulaşmanın çok kolay hale geldiği bir zamanda sadece teorikeğitimin eksik kalacağının altını çizen Güler, "Teoriyi ihmal etmeden mümkün oldukça çokpratik yapacağız. Müfredatı buna göre hazırladık. Genç arkadaşların teknik cihazlarla hementanışmasını ve akademi boyunca da becerilerini geliştirmelerini sağlayacağız." dedi.

9 haftada tamamlanacak akademinin sonunda öğrencilerin hayata geçireceği filmlerle bir gala tertip edeceklerini söyleyen Abdulhamit Güler, Türk Sineması'nın 100. yılında böyle bir projeye imza atmalarının ayrıca heyecan verici olduğunu da sözlerine ekledi. Güler ayrıca, Türk Sineması'nın 100. yaşının kutlanacağı Kasım 2014 için de İstanbul Medya Sanat Derneği olarak kapsamlı projeler hazırladıklarını ifade etti.

KAPSAMLI DERSLER VE USTA İSİMLERİN KATILACAĞI ATÖLYELER

İstanbul Medya Sanat Sinema Akademisi'nin dersleri cuma ve pazar günleri Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'nde görülecek. Sinema tarihi, kurgu-montaj, yönetmenlik-kamera, animasyon,oyunculuk, senaryo ve sinema yazarlığı derslerinin yanı sıra film okumaları da akademi müfredatında yer alıyor. Yönetmen Ensar Altay, senarist Oktay Berber, yazar Bünyamin Yılmaz, oyuncu Osman Doğan ve yönetmen-yazar Abdulhamit Güler gibi alanında kendini ispat etmiş isimlerin ders vereceği akademide ayrıca sinemamızın usta isimleri, yönetmen, oyuncu, senarist ve yazarların katılımıyla her hafta bir atölye yapılacak. 'WorkShop'kapsamında hayata geçirilecek atölyelerde önemli isimler gençlere tecrübelerini aktaracak.Derslerin oluşturacağı altyapı ile gençler, akademinin son döneminde kendi filmlerini çekecek.

25 Nisan'da başlayacak akademi, 9 haftada tamamlanacak.