Kaçak amforalar Türkiye'ye iade

Kültür Bakanlığı'nın kültür hamlesi sürüyor. Yürütülen ısrarlı çalışmalarla 49 yıl önce ABD'ye kaçırılan M.Ö. 5'inci yüzyıla ait iki amfora iade edildi.

  • Kültür Sanat
  • Pazar 20.04.2014 13:51
Türkiye kültür hazinelerine bir bir kavuşuyor... Yurtdışına çıkarılan tarihi eserleri Türkiye'ye geri kazandırmak için büyük çaba harcayan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmaları meyvelerini verdi. Şubat ayında bakanlığın çalışmalarından etkilenip babası tarafından ABD'ye götürülen iki amforayı iade eden Rick O'Ryan'dan sonra ABD'den bir başka güzel haber daha geldi.

Batıktan çıkmış


ABD'de yaşayan Kyoko Schmidt, eşinin 1965 yılında Türkiye'den götürdüğü Bodrum'daki bir batığa ait iki amforayı Türkiye'ye iade etti. Eserleri Washington Büyükelçiliği yetkililerine teslim eden Schmidt, "O'Ryan ile ilgili haberleri okuduktan sonra bu kararı aldım" dedi. Bakanlık uzmanlarınca incelenen amforaların orijinal eserler olduğu tespit edildi.

'Hayat buldukları topraktalar'


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuyla ilgili açıklama yaptı. Anadolu topraklarından koparılan tarihi eserlerin iadesi konusunda büyük çaba harcayan Bakan Çelik şunları söyledi: Topraklarımızda yaşamış medeniyetlerin kültür mirasına sahip çıkmak kültür politikalarımızın önceliklerinden. Bu coğrafyada yaşamış medeniyetlerin kültürüyle hayat bulmuş eserler yine bu toprakların bir parçası olarak artık daha emin ellerde varlığını sürdürecek.