Kazan, 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu

Eskişehir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğini Tataristan’ın Başkenti Kazan’a devretti. Resmi devrin ardından, Kazan Devlet Opera ve Balesi Salonu’nda düzenlenen törenle Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin resmi açılışı yapıldı.

  • Kültür Sanat
  • Pazartesi 28.04.2014 10:13
Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, Kazan'daki resmi açılış törenine katılarak, "Türkiye'den, Türk Dünyası 2013 Kültür Başkenti Eskişehir'den siz kardeşlerimize yürek dolusu selamlar getirdik" diyerek başladı.

Vali Tuna, açılışta yaptığı konuşmada, "Türk Dünyası 2014 Kültür Başkenti Kazan'da olmaktan ve bu heyecanı sizlerle paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade ediyor ve siz Kazanlı kardeşlerimi muhabbet ve hürmetle selamlıyorum" dedi.

Türk Dünyası Başkentliğini kısacık ömürde, gönüllere girmek için büyük fırsat olarak nitelendiren Vali Tuna, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Eskişehir gibi Kazan da bu yolu başarıyla tamamlayacaktır. 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de birçok iş yaptık. Bu işlerin büyüklüğü; Türk dünyasının büyüklüğünden ileri gelmektedir.

Türk dünyası; insana değer verme noktasında farklı coğrafyalar, farklı zamanlar, farklı şahsiyetler olsa da hep aynı hassasiyeti göstermiş ve bütün insanlara aynı mesajı vermiştir. Biz, dünyaya gönüller yapmak için gelmiş bir milletiz. Biz, devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı ölçü edinmiş bir milletiz. Bütün milletleri ve insanları seviyoruz: Yaradan'dan ötürü. Bu bakımdan birimizle aynıyız ve birbirimize aynayız.
Bu vesileyle sadece Tatar Edebiyatının değil, bütün Türk dünyasının şairi olan Abdullah Tukay'ı da, doğum günü münasebetiyle rahmet ve minnetle anıyoruz. İsmail Gaspıralı "Dilde, fikirde, işte birlik" diyerek bu uğurdaki yol haritamızı çizmiş bulunmaktadır. Türk Dünyası 2014 Kültür Başkentliğinin Kazan şehrine ve bütün Türk dünyasına hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

Konuşmasını Tatar halk edebiyatından bir münacatla bitiren Vali Tuna,

"Ya Rabbim, ver Allah'ım, hepimize yardımını. Ya Rabbim, zorlukta bırakma cümlemizin bahtını" şeklinde dua etti.
Türkksoy Genel Sektereti Kaseinov ise, 2014 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin Kazan'a hayırlı olmasını dileyerek, "Kazan şehrinin gelişmesinde tarihsel yeni bir sayfa açılmaktadır. Bugün gerçekleştirilecek bu anlamlı açılışa hep birlikte şahitlik edeceğiz" dedi.
Konuşmalardan sonra resmi açılışa katılmak için Türk dünyası ülkelerinden gelen dans toplulukları ve sanatçılar bir gösteri sundu. Türkiye'den gelen dans topluluğu göstermiş olduğu performansla seyircilerden büyük alkış aldı.


CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN TEŞEKKÜR ETTİ

Açılışın ardından Belediye Büyük Salonu'nda Türk dünyası ülkelerinden gelen misafirler için resmi resepsiyon düzenlendi. Kokteyl esnasında duygularını dile getiren Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı İldar Halikov, Türk Dünyası Kültür Başkentliği bayrağını Eskişehir'den başarıyla aldıkları için teşekkür etti.

Açılışı gerçekleştirilen programı öven Başbakan Halikov, konuşmasında Türk dünyası ülkelerinden gelen sanatçılara vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. İki ülke liderlerinin iyi ilişkilerini anlatan Başbakan Halikov, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün açılışa katılan herkese selamı olduğunu iletti.

Açılış törenine; Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı İldar Halikov, Kırım Başbakan Yardımcısı Lenur İslâmov , Tataristan Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Vali Güngör Azim Tuna, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Deniz Ersöz, Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov, Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci Gündoğan, Türk Dünyası Ülkelerinden gelen diğer üst düzey yetkililer, Ajans yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.