Şimdi sırada Efes ve Diyarbakır var

Şimdi sırada Efes ve Diyarbakır var

Bergama ve Bursa Cumalıkızık’ın Dünya Mimar Listesi’ne alınmasına ilişkin düzenlenen berat takdim töreni Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yapıldı. Şimdi sırada iki adayımız daha var: Efes ve Diyarbakır Surları.

  • Kültür Sanat
  • Çarşamba 07.01.2015 10:32
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Bergama ve Bursa Cumalıkızık'ın Dünya Mimar Listesi'ne kabulüne ilişkin sertifikayı UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'nın elinden, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde düzenlenen törenle aldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin dünya miras alanları listesinde kayıtlı kültür varlığı sayısının "Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı" ile "Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu" dosyalarıyla 13'e yükseldiğini belirterek, "Bu gelişmeyle ülkemiz dünya miras listesinde varlığı olan 161 ülke içinde 20. sıraya yükselmiştir. Ayrıca geçici listeye dahil 52 kültür varlığımız bulunmaktadır" dedi.

HEYECANLA BEKLİYORUZ

Bu sene haziran ayında Almanya'da düzenlenecek Dünya Miras Komitesi Oturumu'nda değerlendirilecek Efes ile Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin Dünya Miras Listesi'ne adaylıkları konusunu heyecanla beklediklerini ifade eden Çelik, "Umuyorum ki bunlar da Dünya Miras Listesi'ne alındığı zaman tekrar Sayın Bokova'yı ülkemizde görürüz ve bunların beratlarını Diyarbakır'da ya da Hevsel'de düzenleyeceğimiz törenle teslim alırız" dedi.

DESTEK VERİYORUZ

Türkiye'nin üye devletler içinde UNESCO bütçesine en çok katkı veren ülkeler arasında yer aldığına dikkati çeken Bakan Çelik, şunları söyledi:
"1970 sözleşmesiyle Bakanlığımız, UNESCO ile işbirliği içerisinde, kültür varlıklarının yasadışı alım satımıyla mücadele etmekte ve eserlerin köken ülkelerine dönmelerinin kolaylaştırılmasını bir görev saymaktadır. Özellikle Suriye'deki fiili durumun ortaya çıktığı 2011 yılından itibaren düzenli aralıklarla yapılan genelgeler ve eğitim seminerleri vasıtasıyla gerek bakanlık birimlerimiz gerekse kolluk kuvvetleri ve gümrük görevlilerinin konuya azami duyarlılık göstermesi sağlanmaktadır. Nitekim bu çalışmaların sonuncusu 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde Gaziantep'te gerçekleştirilmiş ve Suriye kökenli kültür varlıklarının korunması hususunda bir seminer düzenlenmiştir."

EBRU DA LİSTEDE

Somut ve somut olmayan kültürel miras unsurlarını birbirlerinden ayrı düşünmediklerini vurgulayan Bakan Ömer Çelik bu kapsamda Ebru dosyasının Somut Olmayan Kültürel Mirasın Temsili Listesi'ne kabulüyle bu alandaki kültürel miras unsurlarının sayısının 12'ye yükseldiğini dile getirdi.