Gazze'nin müzisyen çocukları hem oynattı hem ağlattı

Gazze'nin müzisyen çocukları hem oynattı hem ağlattı

Lübnan'da bir TV kanalının düzenlediği "Arap Yetenek" yarışmasına katılan Gazzeli çocuk müzisyenler ayakta alkışlandı. Çocukların Gazze'den Lübnan'a geliş görüntüleri ise stüdyoyu gözyaşlarına boğdu

  • Kültür Sanat
  • Çarşamba 14.01.2015
Suudi Arabistan merkezli MBC kanalında yayımlanan "Arab's Got Talent" adlı yetenek yarışmasında 5 Gazzeli çocuktan oluşan "Doğu Orkestrası" duygu dolu anlar yaşattı.

DAVUTOĞLU: 'DÜNYAYA BARIŞ FİLİSTİN'DEN GELİR' - TIKLAYIN

ERDOĞAN: 'NETANYAHU RAHATSIZSA DOĞRU YOLDAYIZ' - TIKLAYIN

3 MİLYON 'TIK'

Kanun, ud, ney ve darbuka çalan dört müzisyen ve bir solistten oluşan grup sahneye çıkmadan önce Gazze'den Lübnan'a yaptıkları yolculuğunun görüntüleri yayımlandı. Gazze'de bir müzik okulunda eğitim gören çocukların Beyrut'a gidebilmek için Mısır'a giriş yapma çabaları ancak dördüncü seferde sonuç verdi. Dünyanın gözü önünde adeta bir açık hapishanede yaşayan çocukların Refah sınır kapısından girişine MBC kanalı yetkililerinini araya girmesiyle izin verildi. Aileleri tarafından öpücüklerle uğurlanan çocuklar yol boyunca İsrail bombardımanında yıkılmış binaları görmenin kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Çocuklar "Gazze'den de yetenek çıkabileceğini göstermeye geldik" deyince stüdyoda alkış koptu. Lübnanlı şarkıcı Wadi Safi'nin bir şarkısını etkileyici bir performansla seslendiren grubu jüri ve seyirciler ayakta alkışladı. Jürinin 'Altın Zil'e basmasıyla grup yarı finallere kaldı. MBC'nin, video paylaşım sitesi YouTube'a yüklediği yarışma görüntüleri 3 gün içinde 3 milyon kişi tarafından izlendi.