Mevlana aşkı evreni sardı

Mevlana aşkı evreni sardı

BBC, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin eserlerine ABD'de büyük ilgi gösterilmesinin sırrını araştırdı

  • Kültür Sanat
  • Cuma 23.01.2015
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin, gönül yolunun ABD'ye de uzanması İngiliz yayın organı BBC'nin deneyimli ismi Jane Ciabbattari tarafından bir makaleye konu edildi. Ölümünün üzerinden 800 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen dizeleriyle hala insanlığa ışık tutan Mevlana tüm dünyada araştırma konusu yapılıyor. Gazeteci Ciabbattari de Mevlana hakkındaki eserlerin ABD'de milyonlarca satmasının sırrını anlattı. "Mevlana ABD'de neden popüler" başlıklı bir yazıda aralarında profesörlerin de olduğu birçok kişinin Mevlana hakkında görüşlerine yer verildi. Rumî çevirilerinin 33 yılda 22 cilde ulaştığını ve HarperOne Yayınevi tarafından yayımlanan Rumî kitaplarının dünya çapında 2 milyon satıp 23 dile çevrildiğini aktardı. İşte yazıdaki o görüşlerden bir kısmı:

MESAJLARI İÇİNİZE İŞLİYOR

Rumî'nin biyografisini yazan Brad Gooch: Rumî keyif ve aşk şairi. Eserlerindeki mesajları içinize işliyor.
Şiir tekniği profesörü Anne Waldman: Rumî çok gizemli ve provokatif. Sufi geleneğini ve şiirinin gücünü anlamaya çalışıyoruz.
Poets House yayınevi müdürü Lee Briccetti: Rumî'nin şiirleri yer, zaman ve kültürleri aşarak hayatta olmanın nasıl bir duygu olduğunu ifade ediyor. 'Güzelliği ve yansıması' bakımından Rumî'nin şiirleri, Shakespeare'inkilerle kıyaslanabilir.
Akademisyen Jawid Mojaddedi: Rumî'nin şiire getirdiği dört yenilik; Okuyucuya doğrudan hitap, öğretme arzusu, gündelik yaşama dair imgelem, aşk şiirlerinde kavuşmaya dair iyimserliği.