Engelli Filistinli duvarları resmediyor

Engelli Filistinli duvarları resmediyor

İsrail'in saldırılarında engelli kalan Filistinli ressam Cihad el-Gavl, ambargo altındaki Gazze'de duvarları resimleriyle renklendiriyor.

  • AA
  • Kültür Sanat
  • Perşembe 30.04.2015 10:15
Gazze'deki El-Beric Mülteci Kampı'nda yaşayan 23 yaşındaki Gavl, engeline ve yaşadığı zorluklara rağmen, resimden vazgeçmiyor. Etrafındaki duvarları tuval olarak kullanan Gavl, betonları sanat eserine dönüştürüyor.

Gavl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Gazze'de ambargonun ve savaşın sıkıntılarından uzaklaşmak için duygularımı duvarlara resmediyorum. 7 yaşındayken resme başladım, 13 yaşında kendimi geliştirdim. Filistin'i ilgilendiren toplumsal konularla alakalı resimler çiziyorum" dedi.
İsrail'in 2008 yıllarındaki Gazze saldırıları sırasında yaralandığını ve sol ayağının kesilerek engelli kaldığını anlatan Gavl, engeli dolayısıyla yaşadığı sıkıntılardan uzaklaşmak için resme sığındığını belirtti.

Gavl, "Yaptığım resmiler, boyadığım duvarlar uluslararası topluma Gazze'de hayat olduğu mesajını taşıyor. Bunun yanında engelli olduğum için başka iş yapamadığımdan bazı çizdiğim tabloları satarak ailemin geçimine katkı sağlıyorum" diye konuştu.
Uluslararası topluma seslenen Gavl, Gazze'deki engellilere destek olma, onurlu bir hayat için gerekli ihtiyaçlarını karşılama çağrısında bulundu.