“Teröre sanatla cevap vereceğiz”

“Teröre sanatla cevap vereceğiz”

Türkiye’nin en önemli hattatlarından, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Hattat Hüseyin Kutlu, “tüm dünyada artan terör ve İslamifobiya’ya karşı, medeniyetimizin en güçlü silahı olan “sanat”la cevap vereceğiz dedi. Kutlu yönetimindeki Biksad derneği, hem Avrupa, hem de Anadolu’da geleneksel sanatlar alanında geniş çaplı kurs çalışmaları başlattı.

  • Kültür Sanat
  • Cumartesi 01.10.2016 14:33

İslam'ın terör, acı ve gözyaşıyla anıldığı, "islamafobi"nin tüm dünyayı sarmalamakta olduğu bu günlerde, İslam Medeniyeti'nin sanat, mimari ve bir çok güzelliğini daha çok vurgulamamız gerekiyor.

İslam Medeniyeti 'ni yaşatmaya ve dünyaya tanıtmaya kendini adayan BİKSAD bu yıl da , medeniyetimizin sanat unsurlarıyla ilgili kurslar vermeye devam ediyor.

Hattat Hüseyin Kutlu'dan icazetli "gelenekli sanatlar" ustaları ve alanında yetkin sanatkârlar, BİKSAD (Bilim Kültür ve Sanat Derneği) çatısı altında hem üretime hem eğitime devam ediyor. Hüsn-i Hat'dan minyatüre, klasik kemençeden Osmanlı Türkçesine kadar gelenekli sanatların her kolundan, uzman ve seçkin bir ekip yeni eğitim dönemi için hummalı hazırlıklarını sürdürüyor.

ÇOCUKLARIN SANAT EĞİTİMİ ÇOR ÖNEMLİ

Her yıl BİKSAD çatısı altında Hattat Hüseyin Kutlu önderliğinde verilen gelenekli sanat eğitimleri çerçevesinde hat sanatı eğitiminde Hüseyin Kutlu, Erol Dönmez, tanbur dersinde Özer Özel, kanun ustası Reha Sağbaş, neyzen Ahmed Şahin ve Yasin Özçimi ve diğer usta sanatkarlarımız, kendi alanlarında "meşk" usulü eğitim gerçekleştiriyorlar.

Çocukların sanat eğitimlerine çok önem veren BİKSAD, bu yıl çocuklar için ebru, bendir, bağlama ve çocuk korosu sınıfları da açıyor.

BİKSAD NEDİR?

Bilim Kültür ve Sanat Derneği olarak 1976 yılında Hattat Hüseyin Kutlu tarafından kuruldu. Hat ve mûsıkî meşkleri ile başlayan faaliyetler bu yıl 25 sanatkâr eğitici, 2 sanat atölyesi ve yüzlerce öğrencisi ile devam ediyor. Derneğin yönetim kurulu başkanlığına ise Gazeteci Yazar Kemal Öztürk getirildi.

HÜSEYİN KUTLU KİMDİR?

Hâmid Aytaç'dan sülüs-nesih yazı icâzetnâmesi aldı. Ayrıca Uğur Derman Bey'den ta'lik meşk etti. 1976-2002 yılları arasında Hekimoğlu Ali Paşa Cami imam-hatipliği görevinde bulundu.

"İslâm medeniyetinin merkezi olarak cami" projesini, aynı çatı altında hizmet veren Biksad Sanat Atölyesi'nde devam ettirmektedir. Hüsn-i hat, sanat seminerleri ve Osmanlı Türkçesi hocalığı yapmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Camii, Ataşehir Mimar Sinan Camii, Moskova Ulu Camii, Tokyo Camii ve Amerika'da bulunan Diyanet Center of America Camii gibi bir çok ünlü mimari eserlerin yazılarını yazmıştır.