İçimdeki ego kırıntıları yok oldu

'Ego' isimli şarkısıyla son dönemde adından sıkça söz ettiren ünlü popçu Mustafa Sandal, "Müziğe verdiğim üç yıllık arada bir sinema filmi çektim. Sinema sayesinde içimdeki ego kırıntılarından kurtuldum; detoks etkisi yaptı" diyor

Üç yıl ara verdiği müzik hayatına 'Organik' adlı yeni bir albümle dönüş yapan ünlü popçu Mustafa Sandal, geçtiğimiz günlerde de 'Ego' isimli şarkısına klip çekti. Emina Sandal ile mutlu bir evliliği olan, iki çocuk sahibi Mustafa Sandal; özel hayatının çok iyi gittiğini ve bu gidişatın da işine yansıdığını söyledi. Ünlü popçu, müziği ve özel hayatıyla ilgili çok özel açıklamalarda bulundu:

Müziğe ara verdiğiniz üç yıl boyunca neler yaptınız?
Müziğe nefes almam gereken bir dönemde ara verdim ve farklı kulvarlara yöneldim. Bu arada hayatıma bir sinema filmi (New York'ta Beş Minare), bir dizi ve bir de jüri üyeliği girdi. Ekranlarda yine boy gösterdim ama müzik kariyerimi biraz dinlendirdim. Çünkü içimde mesleki bir yorgunluk vardı ve müziği özlemem gerekiyordu. Bu dinlenme sürecinden hiç şikayetçi olmadım. Çünkü sinema setinde olmak, benim kişisel gelişimime büyük katkı sağladı.

SAHNEYİ ÖZLEDİM
Bu gelişme sürecenizi biraz anlatır mısınız; nasıl bir süreçti?
Bir kere sinemayla içinde kalan ego kırıntılarından kurtuluyorsun. Sinema filmi, bana detoks gibi geldi. İçten ve derinden gelen başka bir enerjiyi ortaya çıkartabildiğime inanıyorum. Kendin olmayan bir karakteri oynarken, kendi içinde gitmediğin yerlere gidebiliyorsun. Dokunmadığın yerlere dokunuyorsun, derinleşiyorsun. Ben böyle bir üç yıl geçirdim. Özetle; müziği, şarkı yazmayı ve sahnede olmayı özledim. Çünkü üç yıl önce bir ara konser ve yol yapmaktan yorulduğumu, insanların karşısına artık heyecanla çıkmadığımı fark ettim. Bunu anladığım anda da samimiyetsiz olmamak için uzaklaştım.


MUSTAFA SANDAL FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

ÇOCUK KALBİNİZİ GENİŞLETİYOR
Albümdeki 'Ego' isimli şarkınızdan yola çıkarak, egoyla ilgili açıklamalarınız oldu. Bu açıklamaları yaparken kendinizden de etkilendiniz mi
Tabii ki, ben bu şarkıyı kendime yazdım. Zaten ben bu tip şarkıları, genellikle farkındalığımdan yola çıkarak yazıyorum. Hayatta şunu öğrendim ki; egomuzdan ötürü başımıza çok şey gelebiliyor. Ego; alanımızı daraltıyor. Geniş bakmak yerine dar alanlara sıkışıyoruz.

Peki egonun kelime anlamı ne?
Kendini beğenmişlik, farklı olduğunu düşünmek ve kibir... Ego birazcık olmalı, o da ortama göre olmalı.

Bu albümün diğer albümlerinizden bir farkı var mı ya da şöyle sorayım; babalığınızın albüme bir katkısı oldu mu?
Çocuk sahibi olunca kalbiniz genişliyor; daha toleranslı ve daha rahat oluyorsunuz. Sabrınız başka bir boyuta geçiyor. Bu durum, şarkı yazarken ve melodi düşünürken de işinize yarıyor. Yaşadığım olgunluk dönemi bu albüme o kadar güzel yansıdı ki şarkılarımı keyifle dinliyorum.

ÇOK ŞANSLIYIM
Hayran kitlesi fazla olan erkek popçular, evlenip çocuk sahibi olmaktan korkuyor. Ama siz, aile kurduktan sonra da insanların üzerindeki etkinizin yok olmadığını ispatladınız; doğru mu?
O kadar doğru bir şey söylediniz ki... Mesela; insanlar "Üretmek için acı çekmek lazım" derler ya... Bu laf, benim hayatım boyunca duyduğum en saçma şey! Bence düzenli bir hayat, sanatçının üretkenliğini artırır. Mutlu bir aile, sizi başarıya götürür. Ben ne kadar şanslıyım ki; bir mesleğim, eşim ve çoluk çocuğum var. Ayrıca tüm bunlarla birlikte sevdiğim işi yapıyorum.

Evlilik; iyi bir ortaklık işi... İki kişiden birisi hırslarına yenik düşerse ortaklık biter. Sizdeki ortaklık nasıl?
'Evlilik sahneyi bitirir' düşüncesinin aksine, benim hayatımdaki istikrarı görünce dinleyicimin sevgisinin ve saygısının sürekli arttığını görüyorum ama hâlâ buna inanmayan arkadaşlar var. Bu zehirli sistemden çıkmak lazım ancak bu konuda kimseyi de eleştirmemek gerekiyor. Kiminin kariyer çizgisi böyle olur, diğerinin olmaz.

20'Lİ YAŞLARDA BİLE İYİ BABA OLACAĞIMI BİLİYORDUM!
Siz gençken iyi bir baba olacağınızı düşünür müydünüz?
Evet, 20'li yaşlarda da iyi bir baba olacağımı biliyordum. Benim ruhumda eğitmenlik var. Yaptığım her işte de bu ortaya çıkıyor. En son 'O Ses Türkiye'de de aynı şeyi fark ettim. Başka jürilerin yarışmacıları dahi bana "Mustafa Hocam" diye sesleniyordu. Çünkü o yakınlığı kuruyorduk. Eğitmen tarafımın da etkisiyle babalığı seviyorum. Yaman ile beni görseniz inanamazsınız. Yaman'la göz temasıyla konuşuyoruz. Bir gün beni uyardılar ve "Bu kadar yükleme yapma" dediler. O sırada ben, iki yaşındaki çocuğa jet motorunu anlatıyordum. O da oturup dinliyor ve sonra annesine gidip anlatıyordu.

Emina Hanım aktif olarak müzik hayatının içinde olsaydı, evlilik kurumu zarar görür müydü?
Emina'nın aktif olacağı dönemlerde var elbette. Mesela; Temmuz ayında albüm çıkarıyor. İki ayını neredeyse tamamen stüdyoda geçirecek. Nasıl ben, 'New York'ta Beş Minare'yi çekerken her şeyi Emina kontrol ettiyse, o stüdyodayken de ben idare edeceğim. Biz her anlamda birbirimizle iyi paslaşan bir çiftiz.

DİZİ İSTEMİYORUZ
Mahsun Kırmızıgül, sizi ve eşinizi aynı projede oynatmayı istemiş. Böyle bir şeye nasıl bakarsınız?
Sinema filmi olursa düşünebiliriz ancak dizi kesinlikle olmaz. Çünkü dizi ikimizin de istediği bir şey değil.

SIT-COM'DA OYNAMAK HERKESİN HARCI DEĞİL!
TRT 1'de yayınlanan 'Başrolde Aşk' isimli diziniz çok beğeniliyordu. Neden bitti?
'Başrolde Aşk', hayatımda en keyif aldığım işlerden biriydi ancak yapımcı ile kanal arasındaki anlaşmazlık yüzünden bitti. Yoksa bitmesini istemediğim bir işti. Bugüne kadar zevkle içinde bulunduğum projelerden biriydi.

DİZİ SETİ BENİ EĞİTTİ!
Popçular genellikle dizilerde oynamak istemezler. Çünkü bu durumun riskli olduğunu düşünürler. Sizin böyle bir endişeniz oldu mu?
Aksine ben, oyunculuğumu geliştirmek için diziyi önemli bir eğitim kurumu olarak gördüm. Sit-com her babayiğidin harcı değil! Belki 10 yıl okusaydım, sette edindiğim tecrübeyi elde edemezdim. Dizide oynadığım karakter, müzik adamlığıma zarar verecek bir şey değildi; bu yüzden de hiç böyle bir endişem olmadı.

YARIŞMA FIRSAT OLDU!
'O Ses Türkiye' yarışması hayatınıza neler kattı?
Benim için cila oldu. Beni sadece şarkılarımla bilen insanlar, beni yakından tanıma fırsatı buldu. İzleyici; mesleğe bakış açımı ve insanlarla kurduğum ilişkiyi yakından gördü. Bu da benim için güzel bir fırsat oldu.
Peki oyunculuk bitti mi? Ben müzik adamıyım. Ama iyi bir proje gelirse, neden olmasın? Çok proje geldi ama içinde olmak istediğim bir iş gelmedi maalesef. Benim önce karakteri benimsemem lazım. Rolün içindeki kıvılcım, beni harekete geçirmeli. Yani ben 'Ne olursa oynarım' diyenlerden değilim. Önüme gelen işin beni heyecanlandırması şart!

İLİŞKİDE GAZ VE FREN AYARINI İYİ YAPMALISIN!
Mustafa Sandal romantik biri midir?
Çok romantik bir adam değilim. Ama sevdiğim insana kalbimdeki duyguları da dürüstçe söylerim. İlk tanıştığımız dönemde Emina'yla yemek yiyorduk. Bir çicekçi yanımıza gelip "Benden bir gül alır mısınız?" dedi. Ben de gayri ihtiyari döndüm ve "Emina, sana bir gül alayım mı?" dedim. İkimizde o anda birbirimize bakıp güldük. Düşünsenize, Emina gibi güzel bir kadın kim bilir ne çiçekler, ne böcekler almıştır hayatı boyunca... Bense ona 'Sana çiçek alayım mı?' diye soruyorum. Bu olay, ara ara aklımıza gelir ve Emina ile birlikte çok güleriz.

EVLİLİK AKIL İSTER!
İlişkilerde çocuk dünyaya gelince çiftler birbirlerini ihmal edebiliyor ve bu durum çiftler arasında sorun yaratabiliyor. Sizin aranızda da böyle bir durum oldu?
Ben daha önce de size söylemiştim: "Evlilik, akıllı adamın işi" diye... Gaz ve freni iyi ayarlayacaksınız. Onu ayarlayamazsanız bitersiniz. Kendi alanlarınızı iyi dengeleyeceksiniz. Çocuk yetiştirmek zor iş. Ama "Biz birlikte ne kadar güzel ve kıymetli bir şey yapıyoruz" dediğinizde birbirinize duyduğunuz sevgi ve saygı artıyor.

'Organik' isimli albümünüzü yaparken Emina Hanım size destek verdi mi?
Evet, Emina'nın desteği çok büyüktü. Albümü yaparken bana "Bence insanlar, albümünde senin başkalarından aldığın şarkıları nasıl yorumlamak istediğini görmek istemiyorlar. Onlar, Mustafa Sandal'ın yüreğini dinlemek istiyorlar" dedi. Hayranlarımın yorumlarına baktığımda onun haklı olduğunu anladım ve bestelerimi yaptım.