Bu albüm dostluğun göstergesi

Nükhet Duru uzun bir aradan sonra yeni bir albüm ile karşımıza çıkıyor. Sanatçı, Sezen Aksu imzasının ağırlıkta olduğu 'Tam Zamanında' için "Dostluğun profesyonel bir titizlikle nasıl birleştiğinin göstergesi" diyor

  • Günaydın
  • Pazar 02.07.2012
Türkpop müziğin usta ismi Nükhet Duru, uzun bir aradan sonra yeni albümü 'Tam Zamanında' ile geri dönüyor. Sahne çalışmalarına aralıksız devam etmesine karşın, 2006'dan beri yeni bir albüm yapmayan Duru'nun bu albümünde Sezen Aksu'nun yanı sıra Aysel Gürel, Şehrazat, Nazan Öncel, Fatih Kısaparmak, Sıla, Mithat Can Özer ve Sunay Özgür'ün imzaları var. Milliyet Sanat dergisinden Yavuz Hakan Tok; Nükhet Duru'yla yeni albümü 'Tam Zamanında'yı ve anne Nükhet'i konuştu...

MÜZİĞİ AŞKLA YAPTIM
Nükhet Duru, yaptığı albümlere hep eksik yansır; hatta bazen hiç yansımaz. Hata (varsa şayet) kimdeydi sizce?
Elbette ki bende. İşin aslı şu; verin bana dünyanın en kötü şarkısını, eğer ben hissederek ve isteyerek okursam, kendim bile dünyanın en güzel şarkısı sanabilirim. Bu yüzden şarkı seçimlerimi o anki ruh durumum tayin etti genellikle. Aynı nedenle sahnede çok beğenilen şarkıları albüme koyduğumda, beğenilmediğine çok tanık oldum ama ben müziği hep büyük bir aşk ve tutkuyla yaptım. İş albüm üretmeye gelince ise sistemin olmazsa olmazları devreye girdi. Ben o tarafını beceremedim.
Sizin çapınızda bir isme sahip olmuş, belki de yapacaklarının en iyisini zaten yolun başında yapmış bir yıldız için albüm yapmak artık daha mı zor? Yolun başında daha mı kolaydı?
Bakın çok güzel bir laf var: Bir ülkede çok büyük değişimler olurken, bunu en son o dönemde yaşayanlar anlarmış. Dolayısı ile ben bu konuda sağlıklı bir bilgi veremem size. Bazen daha zor, bazen daha kolay diye düşünebiliyor insan. Ama asıl olan hayata ne katabildiğiniz, insanlara ne verebildiğinizdir. Bunun kararını da dinleyen ve izleyen verecektir. Dedim size, bana göre ben şahaneyim.

Sezen Aksu'nun yıllardır şarkılarınıza attığı çok belirgin bir imza var. Bir taraftan da sizin onunla yıllardır süren bir teşrik-i mesainiz var. Size yazdığı şarkıların ne kadarı Sezen Aksu, ne kadarı Nükhet Duru?
Sezen Aksu besteci ve söz yazarı olarak var bu albümde. Kendisi için yazdığı şarkılarda tabii ki imzası çok belirgin. Onda 15 yaşındaki oğlan çocuğundan, 60 yaşındaki olgun bir kadına kadar bir sürü şarkı bulursunuz. Ben onun şarkıları arasında kendi duygularımı anlatanları seçtim. Bu defa iyi de seçtim sanıyorum. Şarkıları olur da beğenmezseniz, bu da benim seçimimden. Gittim, kenarda köşede neyi var, neyi yoksa, onları buldum.

NÜKHET DURU FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!


ŞÖLEN GİBİ ALBÜM
Bu şarkı listesi nasıl oluştu?
Dostluğun profesyonel titizlikle nasıl bezenebileceğinin bir göstergesi 'Tam Zamanında'. Oluşma süresi bir şölen gibiydi. Hele bizim gibi çocuk kalpli insanların, arasında ne yaş, ne tavır farkı kalıyor. Aynı dili konuşmak, hatta bazen konuşmadan anlamak esas. Nazan Öncel'in 'De' şarkısı her kadının yaklaşımı. Aysel Gürel'in 'Rüşvet'teki sözlerinin derinliği, Şehrazat'ın bestesinin yakıcılığı... Oğlum gibi sevdiğim Mithat Can Özer'in sözleriyle 'Menekşe', Fatih Kısaparmak'ın benim için bestelendiği hissini veren 'Bu Gece Beni Düşün'ü, Sıla'nın bütün içtenliğiyle yazdığı 'Bekar Köy'ü... Hepsi teker teker çok kıymetli. İşkolik stüdyo canavarı Sezen'in hepimize yayılan enerjisiyle, Ender Akay, Aytuğ Yargıç ve Ozan Bayraşa ile unutulmaz bir dönem geçirdik stüdyoda...