Belkıs Özener'den de şarkı söyleyecekler

Üç konser vermek için Türkiye'ye gelen Pink Martini grubunun kurucusu Thomas Lauderdale, "Belkıs Özener'in tüm şarkılarını dinledik. Bizim parçalarımıza daha yakın olan 'Aşkın Bahardı'yı konserlerimizde söyleyeceğiz

Onları tanımayan neredeyse yok! Kimden mi bahsediyoruz tabi ki Pink Martini'den... Albümleri 'Sympathique', 'Hang on Little Tomato', 'Hey Eugene!' ve 'Splendor in the Grass' Türkiye'de çok sattı; her konserleri tıklım tıklım doldu. Çiftler ilk danslarını düğünde 'Amado Mio' isimli şarkıyla yaptı. Pink Martini, 17 yıllık kariyerinin en güzel şarkılarını bir araya getirdikleri 'A Retrospective' albümünün Avrupa turnesi kapsamında üç özel konser için Türkiye'ye geldi. Dün ilk konserlerini Çeşme'de veren ünlü grup; bugün Ankara'da ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri'nde ve 19 Temmuz'da da İstanbul Kuruçeşme Arena'da olacak. Grubun kurucusu ve piyanisti Thomas Lauderdale'le konuştuk.
Türkiye'ye bu kaçıncı gelişiniz olacak? Gezmediğiniz yeri kaldı mı?
Pasion Turca ekibiyle hem Türkiye'de hem Yunanistan'da öyle çok konser verdik ki; sanırım 10 yıl içinde bir düzine konseri geçtik. Bu yüzden Türkiye'de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz ve her konsere de yeni sürprizler hazırlayarak geliyoruz. Ben İstanbul'da ve Güney'de uzun bir tatil yapmak için ayrıca gelmeyi planlıyorum.

SEZEN'İ DE TANIYORUZ
Storm gruba yeni katıldı. Nasıl bir yenilik getirdi gruba? Solistiniz China ne zaman geri dönecek?
Storm geçtiğimiz Mart'tan beri yanımızda ve ekibe harika bir enerji getirdi. Özellikle rock ve punk geçmişiyle bambaşka bir enerjisi olduğu hissediliyor ve seyirciler de bu enerjiden etkileniyor. China ses tellerinden ameliyat geçirdi, dinleniyor ama seneye yine bizimle.
Zeki Müren'den sonra Belkıs Özener'i keşfetmişsiniz. Nasıl oldu bu?
Pasion Turca ekibi, bize her ziyaretimizde Türkiye'nin ünlü isimlerini anlatıyor; ekipten sadece Zeki Müren'i değil, Sezen Aksu'yu, Ajda'yı ve Tarkan'ı da çok iyi öğrendik. Aynı şekilde Belkıs Özener'in en iyi şarkılarının olduğu bir albüm hediye etmişlerdi ve Özener'in şarkılarının eski Türk filmlerinin şarkıları olduğunu öğrenince merakımız daha da arttı. Şarkıları çok içten söylediğini hissettiriyor ve sesi çok güzel.
'Aşkın Bahardı' şarkısını söyleyecekmişsiniz. Neden bu şarkı?
Bütün şarkıları dinledik; bize hem söylemesi açısından, hem bizim şarkılarımıza yakınlığı açısından Özener'in en sıcak şarkısı gibi geldi. Ayrıca şarkının anlamını öğrendiğimizde "Kesin bu şarkı" dedik.
Türkiye'de hangi sanatçıyla tanışmak isterdiniz? Zeki Müren'le tanışmak isterdik ama bunun için geç kaldık. Meksika'nın divası Chavela Vargas ile 90 yaşında tanışmış olduk ve hatta kayda bile girdik; keşke Zeki Müren de daha çok yaşasaydı ve birlikte bir anımız olabilseydi.

SAHNEMİZ ARTIK DAHA COŞKULU!
Son albümünüz 'A Retrospective'; Pink Martini'nin en sevilen parçalarından oluşuyor. Bu albümü yapmaya iten sebep neydi; albümdeki parçaları neye göre seçtiniz?
Zamanı geldiğini düşündük. Çünkü ilk albümümüzü 1996 yılında kaydetmiştik ve 1998 yılında da yayınlamıştık. Bu albümde; konserlerde dinleyicilerle paylaştığımız 15 yılın şarkıları var ve bu şarkıların en çok sevilenlerini; konserlerde en çok alkış alanlarını bir araya getirmek istedik. Bu açıdan konserlerimiz her zamankinden daha coşkulu olacakçünkü sahnede en çok sevilenleri söylüyoruz.

TÜRK DİNLEYİCİSİNİN ZEVKİNİ İYİ BİLİYORUZ
Türk dinleyicisini nasıl buluyorsunuz?
Türkiye'deki dinleyici bize çok yakın; artık yemeklerinizi ve zevklerinizi çok iyi biliyoruz. Pink Martini olarak müziklerinizi de daha yakından tanımaya başladık. Konserlerde birbirimize yakın ve enerji dolu olacağız.