Hülya Avşar tıbbi yorum yapmasın

Meme kanseri tedavisi gören Nilüfer'in doktoru Prof. Dr. İsmail Kuran; "Mamografi ağrılıdır" diyen Hülya Avşar'ı uyardı: Hülya Avşar tıbbi yorum yapmasın. Onun açıklamalarından sonra 100 kadın bile mamografi yaptırmazsa bu büyük bir kayıptır!

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Kuran; meme kanseri tedavisi gören Nilüfer'in ameliyatını yapan doktor olarak tanındı. Ünlülerin tedavi süresince çok çalışkan ve gayretli olduklarını söyleyen Kuran; meme kanseri ve meme ameliyatlarıyla ilgili merak edilenleri GÜNAYDIN'a anlattı.
Ünlü bir kişinin doktoru olmak zor mu? Ünlülerin yaşadıkları stres hastalık sürecine nasıl yansıyor?
Ünlüler bir yandan sağlıklarına kavuşmak için çaba gösterirken, diğer yandan da kamuoyundaki rolleri nedeniyle biraz daha özenli olmak zorundalar. Kamuoyu bilinci oluşsun diye tedavi süreçlerini paylaşıyorlar. Çok yararlı mesajlar verdiklerini düşünüyorum. Bir farkındalık yaratıyorlar. Tedavi süresince ve sonrasında çalışma hayatlarına dönerek oldukça pozitif bir görüntü sunuyorlar. Genellikle çok çalışkanlar, gayretliler ve güçlü kişilikleri var.

NİLÜFER TİTİZ VE ARAŞTIRMACIYDI
Nilüfer Hanım nasıl bir hastaydı? Ameliyata birlikte mi karar verdiniz? Yoksa sizin kararlarınızı sorgulamadan onayladı mı?
Titiz ve araştırmacı biri. Tedavisiyle ilgili detayları çok iyi kavradı; dikkatli ve anlayışlıydı. Sağduyulu ve hep olumlu yaklaştı. Süreci en iyi şekilde atlattığını ve kısa zamanda çalışmalarına mükemmel bir şekilde döndüğünü düşünüyorum.
Hülya Avşar'ın mamografi ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Mamografinin acı verdigi fikrine katılmıyorum. Her gün yüzlerce kadın mamografi ve ultrason gibi görüntüleme tekniklerini kullanıyor. Bu teknikler sayesinde meme kanserinin erken tanısı mümkün oluyor. Bu da meme kanserlerinden ölümün azalmasına yol açıyor. Mamografi yaptırın! Hülya Avşar'ın tıpla ilgili yorum yapması doğru değil. Hülya Avşar "Mamografi ağrılı" dedi diye 100 kadın mamografi yaptırmazsa bu bir kayıptır. Sanatçılar demeç verirken iyi düşünmeli ve bu tarz yorumlar yapmamalı.

ÖNCE ŞAŞIRIRLAR
Kanser hastası bir kadının ameliyata yaklaşımı nasıl oluyor?
Küçük çapta bir şok ile karşımıza geliyorlar. Konulan tanının verdiği rahatsızlığın yanı sıra memenin yeniden yapılıp yapılamayacağıyla ilgili durumu kavramaya çalışıyorlar. İlk görüşme şaşkınlık ile geçiyor. Eğer zamanımız varsa ikinci görüşme yaparsak bu daha iyi geçiyor. Çünkü ikinci görüşmeye konuyla ilgili araştırma yaparak geliyorlar. İnternetten bilgi alıyorlar ya da daha önce bu tecrübeyi yaşamış kişilerle görüşüyorlar. Bu da bize avantaj sağlıyor.
Hastalarınız size en çok neyi soruyor, ne istiyorlar?
Tedavi sürecinin nasıl olacağını, meme onarımının ne derece mümkün olduğunu soruyorlar. Ayrıca elde edecekleri sonuçları tüm yönleriyle öğrenmek istiyorlar. Ekip olarak; genel cerrah, onkologlar ve plastik cerrahlar genel bir görüşme yapıp hastanın durumunu tartışıyoruz. Bazen patoloji sonucu ameliyatın yönünün değişmesine yol açabiliyor. O zaman kısıtlamalara gidebiliyoruz. Her zaman iyi sonuç alınamayabilir, birden fazla ameliyat gerekebilir. Bütün bu ayrıntıları konuşarak ortak karar alıyoruz.

MAYO İÇİNDE BİLE İYİ HİSSEDİYOR
Ameliyattan sonra kadının bir memesinin alınmış olduğu anlaşılıyor mu? Yoksa diğer meme ile eşit ölçüde yapılabiliyor mu?
Bazen onardığımız göğüs dışında simetriyi sağlamak için diğer memeye de büyütme, küçültme, dikleştirme gibi işlemler yapıyoruz. Bazı tip meme kanserlerinde, diğer göğüste de hastalığın görülme riski yüksektir. Böyle durumlarda diğer göğsü de koruyucu amaçla alıyoruz. Yeniden yaptığımız göğüslerin eşit ölçüde olmasına özen gösteriyoruz. Böylece giysi ile düzgün görünüyor. Kadınlar bikini ve mayo içinde de kendilerini rahat hissediyorlar.
Hastalarınızın psikolojik destek almaları taraftarı mısınız? Yoksa kendisiyle barışık, özgüvenli kadınlar destek almadan da bu sürecin üstesinden rahatlıkla gelebilirler mi?
Ben yarar olduğunu düşünüyorum. Bu süreci hiçbir destek almadan da atlatanlar olabiliyor ama ihtiyacı olanların psikolojik destek almasını sağlıyoruz.
Kanseri atlattıktan sonra kendine daha fazla bakmaya başlayan; yüzüne, göğüs, bacak veya vücuduna estetik yaptıranlar oluyor mu?
Dikkati çekecek kadar çok oluyor. Bu süreci atlattıktan sonra yeni bir hayata başlamak isteyen ve ilave taleplerle gelenler çoğunlukta. Liposuction, dolgu, botoks, göz kapağı ve burun ameliyatları en çok talep edilenler. Hastaların yüzde 60'ı bu taleple geliyor... Kemoterapi bittikten sonra bu operasyonları yapabiliyoruz.