Gişe beklentisiyle gelen teklifleri reddediyorum

'Aşk Tesadüfleri Sever' filmiyle gişede büyük bir başarı yakalayan Ömer Faruk Sorak, bu filmden sonra kendisine gelen yönetmenlik tekliflerinin arttığını söylüyor: Gişe beklentisiyle bana gelen bazı yönetmenlik tekliflerini kibarca reddettim

Yönetmen Ömer Faruk Sorak; geçtiğimiz ay Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri'nde 'Aşk Tesadüfleri Sever' filminin 'En İyi Dijital Efekt Ödülü' almasına isyan etmiş, filmde dijital efekt olmamasına rağmen ödüle layık görülmesini komiklik olarak nitelendirmişti. Yaptığı açıklama sonrası ödülün kendisinden alınıp Derviş Zaim'e verilmesini doğru bulduğunu söyleyen Sorak, olayı değerlendirdi ve yeni projelerini anlattı...
Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri'nde 'Aşk Tesadüfleri Sever' filminizle En İyi Dijital Efekt Ödülü'nü aldığınızı duyunca ne düşündünüz?
Çok şaşırdım. Çünkü bizim filmde efekt yok. "Siz başvurdunuz" deniyor. Bize gönderilen detaylı formu arkadaşlar ben yurt dışındayken doldurmuşlar. Ben de olsam öyle doldururdum. Arkadaşlar, dijital efekt bölümünü "Post prodüksiyon demek istiyorlar" herhalde deyip işaretlemişler. "Kategori olarak yarışmak istediğiniz yeri işaretliyorsunuz, sonra biz ödül verince bağırıyorsunuz" mantığı çok komik geldi bana. Diyelim ki biz bir halt ettik, hatta kurnazlık yaptık; sırf biz oraya dijital efekt yazdık diye olmayan bir şeyi ödüllendirmek neden? Zaten daha sonra bizden alıp Derviş Zaim'e verdiler.
Yönetmenler Derneği ve Sinebir'den (Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği) istifa etmenizin sebebi de yaşanan bu tatsızlık mı?
Evet. Hadi biz hata yaptık, o şekilde işaretleyip gönderdik; 800 kişilik jüri bunu nasıl görmez? Ben bu festivali nasıl ciddiye alayım? Bu birlikteliğin içinde birinin gördüğü rüyayı diğeri görmüyorsa, benim o yerde işim olmaz. Bu mantıkla Yönetmenler Derneği'nden de, Sinebir'den de istifa ettim. Aynı yerden bakmıyoruz. Benim baktığım yer yanlışsa da, ben o doğrunun içinde olmayayım diye istifa ettim.
'Aşk Tesadüfleri Sever' filmini çekmenizin üstünden 1.5 sene geçti. Neler yaptınız bu süreçte?
Reklam ve klip çektik, elimizdeki hikayeleri senaryolaştırdık. "Ne yapmayı düşünüyorsunuz?" sorusuna cevap olarak vereceğimiz beş projemiz var artık elimizde. Hepsi çekilmeye hazır, sırasını bekliyor.
İlk sırada hangi proje var?
Ben artık bir şeyi ilk sıraya koymamayı öğrendim çünkü her sene "Ne çekiyorsun?" diye sordular, ben de "Derinsu" dedim ama hep başka filmler çektim. Ne mutlu ki artık "Hangisi olsa kabulümdür" diyebileceğim beş senaryomuz var.

ANDY GARCIA ÇOK BEĞENDİ
Aralarından 'Tutkal' biraz daha ön plana çıkıyor sanırım.
Evet, 'Tutkal' bu beş projenin içinde en çok uluslararası heyecan yaratan film. II. Dünya Savaşı'na girmeyen bir ülkenin gözünden savaşı anlatıyor. Bu anlamda orijinal bir film olacak. Tarihsel bir süreci yansıtacağı için üzerinde çok ciddi araştırmalar yapıyoruz.
Film için Andy Garcia'nın ismi de geçiyor...
Biz bu hikayeyi uluslararası boyuta nasıl taşırız diye düşünürken görüntü yönetmenimizin vasıtasıyla Andy Garcia hikayeden haberdar oldu ve çok beğendiğini, içinde yer almak istediğini söylemiş. Hatta yapımcı ve yatırımcı olarak içinde olmak isteyeceğine dair haber gönderdi bize. Yazışmalarımız sürüyor.
'Aşk Tesadüfleri Sever'i dünyaya pazarlama durumu ne aşamada?
Yerel hikayelerimizden evrensel sonuçlar çıkaralım derdindeyiz. İran sineması gerçeği varsa, biz de Türk sineması rüzgarı estirmeye çalışıyoruz. Romanya'nın dünyaca ünlü bir medya şirketi, iki yıldır bizimle işbirliği yapma niyetinde. Örneğin 'Aşk Tesadüfleri Sever'i yeniden çekmek istiyorlar. Bu hakkı daha önce bir Amerikalı şirket almıştı ama vaat ettikleri sürede yetiştiremediler, bir yıl daha süre istediler. Romenler "Biz kesin yapacağız" deyince onlarla anlaştık. Filmimiz, Orta Avrupa ve Doğu Avrupa'nın tamamına hizmet veren kurum sayesinde dünyaya pazarlanacak.
Yurt dışına açılmaya niyetlisiniz galiba?
Biz, 'Kapıkule'nin diğer tarafına iş yapmak istiyoruz' kahramanlığında değiliz. Bizim insanımızın beğendiği filmi, dünya insanının da beğeneceğini biliyoruz. Çok ortaklı ve çok uluslu filmler yapabilmek, sesimizi yurt dışında da duyurmak istiyoruz. Bu amaçla Amerika'da şirket kurduk; ülkemize gelip film çekmelerini sağlayacağız.

SARIKAMIŞ'I ANLATACAĞIZ
Böcek Yapım olarak prodüksiyon da yapıyorsunuz. Yapımcılığını üstlendiğiniz 'Sarıkamış' filmi var. O filmin son durumu nedir?
Filmimiz montaj aşamasında. Biz bilinen o Sarıkamış gerçeğini anlatmıyoruz. Sarıkamış'ta bir tek kurşun atmadan donarak ölen askerlerin olduğu bir cephede hayatta kalma mücadelesi veren bir grup insanın hikayesini anlatıyoruz. 30 Kasım'da vizyonda olmasını planlıyoruz.
Prodüksiyonunu üstlendiğiniz başka filmler var mı?
Böcek Yapım olarak, Yılmaz Erdoğan'ın bu ay çekmeye başladığı 'Kelebeğin Rüyası' ve Şahan Gökbakar'ın çekimlerini tamamladığı 'Celal ile Ceren'in de prodüksiyonunu yaptık.