İstanbul için yüzme vakti

Sıcaklar bastırdı, herkes serinlemek istiyor. İstanbul'un, t abir-i caizse, dibindeki sayfiye yerleri, bu sıcaklarda denize girip rahat bir nefes almanızı sağlıyor. Touch İstanbul dergisi, denize girilebilecek adresleri derledi

  • Günaydın
  • Cumartesi 15.07.2012
KEFKEN
EL DEĞMEMİŞ KOYLARI VAR
Güzel bir balıkçı kasabası Kefken... Kocaeli'ye bağlı Kandıra ilçesinde bulunan Kefken, İstanbul'a 160 kilometre uzaklıkta bir kasaba, el değmemiş koyları ile ilgi çeken tatil beldeleri arasında. Özellikle Cebeci kumsalı farklı bir deneyim isteyenler için... Burada, Kefken ve Giresun Adası bulunuyor. Özellikle Kefken Adası'nda Cenevizliler'den kalma kale surları var. Tarihi özelliğiyle de ön plana çıkan ada, üzerinde yaşam olan, Karadeniz'deki tek ada.

KERPE
DALMAYI SEVENLERE...

Kandıra'ya 10, İzmit'e 50, İstanbul'a 150 kilometre uzaklıktaki Kerpe, doğal koyları, çam ormanları, 150 metreye kadar sığ denizi ve kumsallarıyla şehirden uzaklaşmak isteyenleri bekliyor. Burada balık yiyebilir, ormanda yürüyüşe çıkabilir, Kerpe Burnu'ndaki Miço Limanı'nın bakir koylarını tekneyle veya karadan dolaşabilirsiniz. Dalma merakı olanlar içinse Kerpe Burnu kayalıkları âdeta bir cennet. Kerpe'de uygun fiyata kalabileceğiniz otel ve pansiyonlar da var.

TIRMATA BEACH
KİLYOS'TA POPÜLER BEACH'LER SİZİ BEKLİYOR
İstanbul'un yakınındaki belki de en popüler sahil Kilyos'ta. İstanbullular'ın sıcaktan bunaldıkça kaçtıkları Kilyos; beach'leri ve beach'lerde düzenlenen partileri ile son yıllarda bir hayli gözde... Sarıyer'in ilçesi olan Kilyos'ta en çok Burc Beach, Tırmata Beach ve Solar Beach tercih ediliyor. Bunların dışında Demirciköy'de Dalia ve Uzunya da çok ünlü. Dalia Beach'e giriş ücreti hafta içi 20, hafta sonu 30 lira. Burc Beach hafta içi 30, hafta sonu 40 lira; Tırmata Beach ise hafta içi 15, hafta sonu 30 lira. Tırmata Beach Tel: 0212 201 28 61 Dalia Beach Tel: 0212 204 01 69 Burc Beach Tel: 0212 203 02 36 Uzunya Beach Tel: 0212 204 07 33

BURGAZADA
45 DAKİKA SONRA TATİL
İstanbul'dan 45 dakika uzaklıkta, bir anda kendinizi sayfiye yerinde bulmak için Adalar en doğru tercih. Vapur, motor ve deniz taksi ile rahatlıkla ulaşabileceğiniz adaların her biri farklı ve keyifli alternatifler sunuyor. Hafta içi daha sakin olan Adalar'da, denize girebilirsiniz. Burgazada'da Kalpazankaya temiz bir kumsal arayanlar için iyi bir alternatif..

SOLAR BEACH
KEYİFLİ BİR MOLA İÇİN SOLAR BEACH
Deniz ve plaj keyfini doyasıya çıkaracağınız adreslerden biri de Solar Beach... Mekan, bir kilometrelik kumsalı, 2 bin kişilik plajı, restoranları ve barıyla İstanbullular'a farklı deneyimler yaşatıyor. Tatil, deniz, güneş ve sporu aynı çatı altında sunan Solar Beach'te ayrıca yeni hizmete giren sörf kulübü, aromaterapi güzellik merkezi, evcil hayvan merkezi ve sağlık bölümü de ziyaretçileri bekliyor. İstanbul'da sörf yapmak isteyenler için alternatif bir okul olan Solar Beach Surf Club, özel dersler ve turnuvalar ile dalga tutkunlarına hizmet veriyor. Her gün sabah 08.00'de kapılarını açan mekanda; bu yıl bir de Jet Ski şampiyonası düzenleniyor. Mekana giriş fiyatı hafta içi 25, hafta sonu 40 lira. Solar Beach'ten her gün belirli saatlerde Kilyos'a servis de var. Tel: 0212 244 87 37

RUMELİKAVAĞI
KARMAŞADAN UZAK

Rumelikavağı İstanbul içinde ama şehrin karmaşasından çok uzakmış gibi hissettiren nadir yerlerden biri. Sarıyer'den sonra 15 dakikalık araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Rumelikavağı'nda, Karadeniz girişinde altın rengi kumsallı, serinletici plajlar sizi bekliyor. Altınkum ve Elmaskum isimli iki plajı olan Rumelikavağı'na gitmişken balık veya midye tava yemeyi de unutmayın!

ŞİLE VE AĞVA
DİNLENİN VE EĞLENİN

İstanbul'a 100 kilometre uzaklıkta bulunan Şile'nin plajları, bu yaz serinlemek isteyenler için güzel bir alternatif... Uzunkum, Ağlayankaya, Ayazma ve Sofular, Şile'de denize girebileceğiniz plajlar arasında. Şile'de konaklamak isteyenler için de birçok otel ve pansiyon var. Ağva ise Şile'ye bağlı. Ağva'da görülmesi gereken yerler arasında Kilim Koyu ile Saklı Göl var. Ağva; huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal.