Erkek giyiminin incelikleri

İyi bir gömlek, giyeni anında yönetici moduna sokuverir. Ama istediğim gömleği yedi cihanda bulamayınca, özel dikim bir gömlek edinmek için Nişantaşı'nda yollara düştüm. Gömleğin vücuda oturması; uygun bluz ve tişört bulmaktan daha karmaşık bir konu tabii ki... Bu arada şaşılacak şey; Abdi İpekçi Caddesi'nde hâlâ yer var demek ki... Yeni yeni mağazalar, nasıl oluyor da yer bulunup açılıyor, anlaması güç. İstediğim gömleği diktirebilmek için bir dikim evi ararken, Milord Style House'u keşfettim. Sırf erkeklere yönelik gibi duran vitrini beni yıldırmadı. İstediğim, tam da erkek gömleğinin bana uyarlanmış haliydi zira. İçeri girince oldukça maskülen bir hava sarıveriyor insanı. Koyu ahşap mobilyalar, loş ışık ve içerideki oda kokusu; İngiliz düklerinin malikanesine girmiş gibi hissettiriyor insanı.

'JİLET GİBİ' ERKEKLER
Dikim evinin sahibi Namık Gökçeer tam anlamıyla 'jilet gibi'... Tarzıyla, sokaklarda göremediğimiz beylerden. Bu işin hakkını vereceğinin garantisi kendisiydi adeta. Hayranlığım çeneme vurdu, başladım sormaya... Namık Bey yıllarını erkek giyimine adamış. Okumuş, gezmiş, gözlem yapmış... Yeni açtığı Milord ise onun gözünde bir 'stil evi'. Beylere çok özel kumaşlardan, tamamı el işçiliği takım elbise ve gömlekler dikiyor. Yani benim tabirimle beyleri 'jilet gibi' yapıyor. Sohbetimiz devam ederken çok özel bilgiler ediniyorum. İşte o bilgiler:
Siluet bakımından giysi ne kadar uçlara kayarsa, ömrü o kadar kısa demektir.
Takım elbiselerde ana unsur cekettir ve ceket omzu da, bir ceketin siluetinin belirlenmesinde en önemli kısımdır.
Ceketin omuzları, vücuda tam oturmalıdır. Omuzlar, başınızı çevreledikleri için, gereğinden fazla geniş olduklarında; başınızı olduğundan küçük, dar olduklarında ise olduğundan büyük gösterecektir.
Ceketin üzerindeki bel düğmesi bir eksen görevi görür ve doğal bel hizasının 1.5 cm altında olmalıdır.
Ceketin kol boyu, el bileğini örtecek kadar olmalı ve altından gömlek manşetinin bir şerit halinde görünmesine izin vermelidir. Bu, erkek giyiminde bir şıklık göstergesidir.
1930'lu yılların iyi giyinen erkeklerinin, mendilsiz fotoğraflarına rastlamak pek mümkün değildir.
Mendil sadece süsleyici bir aksesuvar değildir. Oran konusunda mendilin yarattığı doğal bir etki vardır ve bunu doğru olarak uygulamanın yolu; uçlarını düzensiz olarak yukarı doğru bırakmaktan geçer.

HEDİYE KUMAŞLAR VAR
Gömlek yakası, kişinin yüzü ile uyum içinde olmalıdır. Bu uyumu en pratik şekilde sağlamak adına bilinmesi gereken kural; yaka formunun yüz formu ile bir zıtlık oluşturmasıdır. Ancak ebat olarak yüz küçüldükçe, yakanın ebatları da buna uygun olarak kısıtlanmalıdır.
Kravat uzunluğu; üstte kalan alt ucun en geniş kısmının, pantolon kemerinin üst sınırına denk getirilerek belirlenmelidir. Namık Gökçeer'le son derece verimli geçen sohbetim bittikten sonra gömleğimin siparişini verdim. Bu arada eşe, patrona hediye etmek için de henüz dikilmemiş gömlek ve takım elbise kumaşlarını içeren çok şık hediye paketleri olduğu dikkatimi çekti. Kumaşları şık bir sunumla hediye ettiğiniz kişiye; dikimi için Milord'dan randevu alıp provaya gitmesi kalıyor...

TülIN
Gömleği bağlayarak giymek hem IN, hem şık, hem cool, hem de seksi...

TülOUT
Belde fırfır OUT oldu maalesef...