Annem yumuşak ablam sert eleştirir!

Ünlü oyuncu Ferhan Şensoy ile Derya Baykal'ın küçük kızları Derya Şensoy: Herhangi bir tasarım yaptığımda, önce anneme ve ablama gösteririm. Annem yumuşak; ablam sert eleştirir ama ablamın sözüne çok güvenirim

  • Günaydın
  • Çarşamba 26.07.2012
Ferhan Şensoy ile Derya Baykal'ın küçük kızları Derya Şensoy, Amerika'da illüstrasyon okudu. Türkiye'ye döner dönmez takı tasarımıyla iş hayatına atılan Şensoy, 'Deryasal Takıntılar' adını verdiği ve oyuncakları kullanarak yarattığı takıları, dün www. lidyana. com sitesinde satışa çıktı. Derya Şensoy, Şamdan Plus dergisinden Selin Çağ'a şunları anlattı:

BUSE'YLE HEP BERABERDİK
New York'ta Parsons The New School For Design'da illüstrasyon okudum. Amerika'ya giderken de, mezun olduktan sonra da orada çalışmayı düşünmüyordum. Geçen sene "Acaba New York'ta kalıp, çalışsam mı?" diye biraz tereddüt yaşadım ama ben ailemden uzak yaşayabilen bir insan değilim. Ablam da İstanbul'a dönünce, kesin olarak ben de dönmeye karar verdim.
New York'ta Buse (Terim) ile hiç ayrılmıyorduk, neredeyse beraber yaşıyor gibiydik. Ben, zaten kendi kendime bir şeyler yaptığımda hep Buse'ye de gösterirdim ve o da "Blog için bir şeyler yapalım" dedi. Birlikte ayakkabı boyadık, düğmelerden küpeler yaptık, farklı objeler tasarladık... Aslında Buse, bizim doğal halimizi, günlük hayatımızda her zaman yaptığımız şeyleri blog'unda paylaştı.
Ben hiçbir şeyi atamıyorum evdeki. Bu huyum da tamamen annemden geçti. Küçüklüğümden beri, evimizde hiçbir eşya atılmazdı. Mesela, hiç kullanmadığım küpelerim vardı, atmıyordum. Bu küpeler bir şekilde aklımın bir köşesine yerleşiyor ve bir anda gözüme bir ip ilişiyor ve küpelerden kolye yapıyorum. Tamamen spontane gelişiyor fikirler.
Annem sekiz senedir program yapıyor ama biz öncesinde de programı evde yaşıyorduk aslında. Annem, her zaman evde bir şeyler yaparken, bizi de katardı, yardım etmemizi isterdi. Benim de her zaman tasarımlara merakım vardı. Biraz 'Armut dibine düşer' durumu oldu sanırım.

SIRA DIŞI BİR TARZIM VAR
Lidyana.com'a nasıl başladığıma gelince; Mert Vidinli benim yakın arkadaşım, New York'ta beni ziyarete geldi. Evimize geldiğinde her yaptığım tasarımı hayranlıkla inceledi. Bu tasarımlarımı bir yerlerde göstermememe, satmamama ve evde saklamama çok kızdı. Mert de Lidyana ile çalışıyor ve beni sitenin sahibi Hakan Baş ile tanıştırdı. Sonuç olarak, tamamen Mert'in ve Hakan'ın beni desteklemesiyle kendimi takı tasarımı yaparken buldum. Sonunda da 'Deryasal Takıntılar' adını verdiğim bir koleksiyon hazırladım.
Benim çok farklı bir tarzım var. Aslında takı tasarımcısı da değilim. Fakat tasarım okudum ve meraklı olduğum için de bu işe giriştim. Benim tasarladığım herhangi bir şeyde benden bir şeyler olması lazım. Biraz sıra dışı bir tarzım olduğunu düşünüyorum.
Herhangi bir tasarım yaptığımda, her zaman önce anneme ve ablam Ferhan'a gösteririm. Annemden olumsuz bir tepki gelmez; eğer gelecekse de çok yumuşak bir şekilde söyler. Ablam ise eleştiri konusunda çok serttir. Fikrini direkt olarak söylediği için dediklerine çok güveniyorum. Beni kırmamak için asla yalan söylemez. Ben de önce üzülürüm ama sonra eleştirisini dikkate alırım.

HAYALİM ÇİZGİ FİLM YAPMAK
En büyük hayalinin bir çizgi film olduğunu söyleyen Derya Şensoy, "Bunun için biraz zaman gerekli. Türkiye'ye yeni döndüm ve kimseyi tanımıyorum. Çizgi film de tek başına yapılabilen bir şey değil; biraz insan tanımam lazım. Aklımda çizmek istediğim ve çekmek istediğim bir çizgi film var ama bu uzun vadeli bir proje" diyor.

GÜZEL GİYİNDİĞİMİ DÜŞÜNMÜYORUM
Modaya çok meraklı değilim ve güzel giyindiğimi de düşünmüyorum. Benim için, giyimde en önemli kriter; benim rahat olmam. Markaları çok fazla tanımam, alışverişe çok vakit ayırmam. Bana yakıştığını düşündüğüm şeyleri giyerim. Genelde de sportif diyebileceğim bir tarzım vardır.
Biz çok özgür büyüdük. Annem ya da babam hiçbir zaman kısıtlama getirmedi bize ama annem her zaman bizi takip altında tutardı. Şu anda bile, biz eve gelmeden annem uyumaz. Nerede ve kiminle olduğumuzu bilmek ister. Babam ise çok karışmaz çünkü bilir ki, annem her şeyi takip ediyor fakat annem bütün bunları hiç rahatsızlık vermeden yapar.

FERHAN OYUNCU OLMAK İSTİYOR
Ablamla aramda 13 ay fark var. İlişkimiz de çok iyi, o benim en yakın arkadaşım. Hatta en yakın arkadaşlarım; ablam ve annem diyebilirim. Arada tartışmalarımız oluyor ama bunlar tüm kardeşlerin arasında oluyordur. Arkadaşlarımız da ortak olduğu için sürekli beraberiz.
Ferhan, radyo-televizyon okudu. Onun oyunculuk merakı var. Aslında o da bu konularda çok yeteneklidir ama annem ve bana göre daha sabırsızdır. Bu yüzden de o, kendine daha farklı bir yol çizdi. Ben de kendi adıma oyunculuğu düşünmüyorum diyemem.

DOLAPLARI ORTAK KULLANIRIZ
Derya Şensoy, "Ablam Ferhan'la boylarımız, bedenlerimiz ve ayak numaralarımız aynı olduğu için birbirimizin her şeyini giyebiliyoruz. Her zaman ilk önce kendi gardırobumuza, sonra da birbirimizin gardırobuna bakıyoruz" diyor.