İçimden gelen sesi dinleyip müzik yaptım

Jülide 41 yaşında, evli ve bir çocuk annesi. Dört ay önce çıkardığı 'Olduğum Gibi' isimli albümle herkese örnek olan şarkıcı Jülide, "İçimden gelen sesi dinleyip müziğe yöneldim" diyor

'Olduğum Gibi' isimli ilk albümünü dört ay önce çıkaran Jülide'nin hayatını müzik baştan aşağı değiştirmiş. İşinden ayrılıp müziğe yönelen Jülide, 37 yaşında internetten gitar çalmayı öğrenmiş. Bir yıl sonra da kendi şarkılarını kağıda dökmüş. 40'ıncı yaş günü partisinde yazdığı şarkıları toparlayıp arkadaşlarına dağıtan Jülide, ardından albüm yapmaya karar vermiş. 41 yaşında ilk albümünü çıkaran Jülide'yle müzik yolculuğunu ve albümünü konuştuk...

SAHNEDE İŞİM NE?
İlk albümünüzü 41 yaşında çıkardınız. Albüm yapma fikri nasıl oluştu?
Albüm çıkartayım diye yola çıkmadım. Bundan dört sene önce kurumsal bir işte çalışıyordum. Bana göre olmadığını görüp bıraktım. Tesadüfen elime bir gitar geçti ve "Gitar nasıl çalınır?" diye internette araştırdım. Basit gitar akorlarına bakarak gitar çalmayı öğrendim. Hoşuma gitti ve ilerletmeye karar verdim. Daha sonra şarkı yazdım. 40'ıncı doğum günü partimde bir arkadaşım 'Gel bu şarkıların sözlerini yazıp doğum günü partine gelen davetlilere dağıt. Hatıra olsun' dedi. Ben de fikri çok beğendim, arkadaşlarıma dağıttım. Bir arkadaşım da şarkıma alt yapı yaparak bana hediye etti.
Daha önce müzikle ilgileniyor muydunuz?
Kurumsal bir şirkette halkla ilişkiler yapıyordum. İşimden, albüm çıkmadan çok önce ayrılmıştım. İşimden ayrılma nedenim de; ego savaşlarıydı. Ego savaşları, beni çok yordu. Egoyla başa çıkabilecek bir sürü insan var ama ben başaramadım.
Peki herhangi bir müzik eğitimi almadınız mı?
Hayır, almadım. Şarkılar kafamda oluşuyor. Nasıl olduğunu anlamış değilim.
İlk sahneye çıktığınızda ne hissettiniz?
İlk konserimi Hayal Bistro'da verdim. Sahneye adım attığımda "Burada ne işim var?" diye düşündüm.
Peki arkadaşlarınız müzik tutkunuzu nasıl yorumladılar?
'Senden feyz aldık. Demek ki yapılabiliyormuş' dediler.

AİLEM DESTEKÇİM
Albümdeki bütün şarkılar size mi ait?
Albümdeki 11 şarkıyı da ben yaptım. Rock tarzında bir albüm oldu. Albümde birkaç tane gürültülü şarkı var. Onun dışında albüm; gitarla söylediğim soft parçalardan oluşuyor.
Ailenizden destek gördünüz mü?
Oğlum Efe, benim en büyük yardımcım. Müzikten vazgeçtiğim zamanlar olmuştu. Bir keresinde Efe, elimi sıkı sıkı tuttu ve "Seni müzik yaparken görüyorum çok mutlu oluyorsun. Lütfen müziği bırakma!" dedi. O, benim içime işledi. Düşünsenize evlisiniz, belli bir yaşantınız var; gece gidip barda sahneye çıkıyorsunuz. Ailem beni çok destekledi ve ben de hiç sıkıntı çekmedim. Eşim maddi manevi destek verdi.

ŞARKILARIMLA AĞLATIYORUM

Sizi dinlemeye gelenler şarkılarınız hakkında ne söylüyor?
Dinlerken keyif alıyorlar. Dinleyenlerin çoğu ağlıyor. Yaşam koçu Burcu Yalman, 'Durma' diye bir şarkımı eğitimlerinde danışanlarına dinletmek için izin istedi. Ben de seve seve kabul ettim. Birkaç kişinin daha yaşamına dokunabilirsem ne mutlu bana...
Peki beklentilerinizin karşılığını aldınız mı?
Almak için değil, vermek için yola çıktım. Müzikte kendime hedefler koymadım. Sadece içimden gelen sesi dinledim. O da bana böyle bir şey yapmam gerektiğini söyledi. En fazla rezalet bir albüm olur ve satmaz. Kötüye de kendimi alıştırdım ama ne olursa olsun, şarkı yapmayı sürdüreceğim.