İlhan'dan yeni bir dönem filmi

En son Nazım Hikmet'i anlattığı 'Mavi Gözlü Dev' filmini çeken yönetmen Biket İlhan, yine bir dönem filmi olan 'Yarım Kalan Mucize' için 'motor' dedi

'Kayıkçı', 'Ayın Karanlık Yüzü', 'Mavi Gözlü Dev' gibi filmlere imza atan, Türkiye'nin önemli kadın yönetmenlerinden Biket İlhan, beş yıllık aranın ardından yeniden yönetmen koltuğuna oturdu. İlhan; Nazım Hikmet'i anlattığı 'Mavi Gözlü Dev' filminden sonra yine bir dönem filmine imza attı ve 'Yarım Kalan Mucize' adlı filmin çekimlerini geçtiğimiz hafta tamamladı. Yapımcılığını Nihan Belgin'in üstlendiği filmde; 'Mavi Gözlü Dev'de başrolü paylaşan Yetkin Dikinciler ve Dolunay Soysert'in yanı sıra Nihan Belgin, Ayten Uncuoğlu ve Umut Beşkırma rol alıyor. Film; 1940'lı yılların savaş atmosferinde, Anadolu'da yaşam ve okuma mücadelesi veren genç bir kızın zorlu hikayesini anlatıyor.

DÖNEM FİLMİ EŞSİZ BİR FIRSAT
Yönetmen İlhan, "Dönem filmi çekmek, benim için tarihte uzun ve derin bir yolculuğa çıkmak gibi. Bu bir yönetmen için eşsiz bir fırsat. Yetkin ve Dolunay çok özel oyuncular. Bu projede onlarla yeniden bir araya gelmek beni çok heyecanlandırdı" dedi. Sonbaharda vizyona girmesi planlanan film aynı zamanda, 1957 yılında kapatılan ve dünya ülkeleri arasında eğitim alanında en özel örnek olarak gösterilen Köy Enstitüleri'nin önemine değiniyor.