Kertenkele 13. Bölüm (Tamamı)

Zehra sonunda gizli kahramanı Kara Faruk'la baş başa konuşma fırsatı bulmuştur. Kertenkele'nin büyük sırrı bu buluşmada ortaya çıkacak mıdır? Zehra ve Kertenkele'nin arasında bir aşk olmadığını düşünen Semih ise onları bu evliliği yapmaya mecbur bırakan nedeni bulmaya çalışmaktadır. Malikânede nişan telaşı vardır. Ekrem Bey'in talimatı ile Tülin ve Hale, Zehra ve Ziya Hoca'nın nişanını en iyi ve hızlı şekilde yapmak için kolları sıvarlar. Kertenkele'yi yakalamaktan vazgeçmeyen Ünsal, tekrar Hale'nin gönlünü kazanmaya çalışmaktadır. Levent, Ünsal amirinin hayatını mahvettiği için üzgündür, Selin'in aşkını kalbine gömerek polisliği ve yaşadığı yeri terk etme hazırlığındadır. Diğer yanda, Deli Kenan Selin'den yüz bulamadıkça kolunu sakat bırakan Kertenkele'den intikam alma duygusuyla yanıp tutuşur. Gerçek imam Azmi ise mesleğine olan tutkusuyla her fırsatta soluğu mahallede almakta ve Kertenkele'yi zor durumda bırakmaktadır. Malikânedeki nişan telaşına rağmen Zehra, Kara Faruk'u son bir kez daha görebilmenin derdine düşer. Zehra'nın, Kara Faruk'a olan duygularının farkında olan Semih, Zehra'nın ilgisini kendisine çekecek bir oyun oynayacaktır.

İstanbul gecelerinin iflah olmaz çapkınlarından olan KERTENKELE aslında zekâsı ve sıra dışı yetenekleri sayesinde bir türlü ele geçirilemeyen profesyonel bir hırsızdır. Mesleki hayatını takıntılı bir şekilde Kertenkele'yi yakalamaya adayan komiser Ünsal'ın tüm çabalarına rağmen Kertenkele izini kaybettirmenin bir yolunu hep bulmuştur. Ta ki boş sanarak kaldığı villada evin sahibi mafya patronu Deli Kenan ile karşılaştığı güne kadar...
Sevgilisinin ihaneti nedeniyle intiharın eşiğine gelmiş olan Deli Kenan, Kertenkele'nin tüm ikna çabalarına rağmen kendisini vurur. Kertenkele, olay yerinden panikle uzaklaşırken polis tarafından köşeye sıkıştırılır. Kertenkele polisten kaçarken yanan bir ev görür ve yakalanma pahasına içeriye girerek küçük bir çocuğu yangından kurtarır. Ama bu kahramanlık Kertenkele'nin özgürlüğüne mal olmuştur. Tutuklanıp cezaevine gönderilir.
Esaret altında yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen Kertenkele bir yolunu bulup imam kıyafeti ile polisin ve peşindeki mafyanın elinden kaçarken kendisini şirin bir mahalle camisinde yanlışlıkla imam olarak bulur. Kertenkele sıfır din bilgisi ile imamlık yapmaya çalışırken karşısına gayrimenkul kralı Ekrem Bey'in güzeller güzeli torunu Zehra çıkar. Zehra'ya ilk bakışta âşık olan Kertenkele ise hayatının en büyük soygununa karar vermiştir; hiç kimseyi beğenmeyen bu güzel kızın kalbini çalacaktır. Fakat bilmediği bir şey vardır. Ünsal komiser, Zehra'nın eniştesidir.