Yurt genelinde terör operasyonu: 140 gözaltı

Yurt genelinde artan terör olaylarının ardından düğmeye basan emniyet birimleri dün geceden bu yana önceden belirlenen noktalara operasyonlar düzenledi. İstanbul, İzmir, Mersin, Adıyaman ve Iğdır'da yapılan operasyonlarda 140 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL'DA TERÖR OPERASYONU; 103 GÖZALTI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 26 ilçede belirlenen 140 adrese eş zamanlı şafak operasyonu düzenledi. Yapılan baskınlarda 103 kişi gözaltına alındı. Operasyon sırasında Bağcılar Yeni Mahalle Bülbül Sokak'ta bir adrese düzenlenen baskın sırasında çatışma çıktı. İddiaya göre, operasyon sırasında polis koçbaşıyla kapıyı kırmaya çalıştı. Bunun üzerine içeriden polise ateş açıldı. Çıkan çatışmada DHKP-C üyesi G.Ö. ölü olarak ele geçirildi.

İZMİR'DE PKK ÜYESİ OLDUĞU İDDİA EDİLEN 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İZMİR (İHA) - İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabaha karşı düzenlediği operasyonda terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen 7 kişiyi gözaltına aldı.
Edinilen bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK'ya yönelik operasyonun düğmesine sabaha karşı bastı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, bölücü terör örgütü PKK'ya düzenlediği operasyonda aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilere yönelik operasyon sırasında molotof kokteyleri ve benzin bidonları da ele geçirildi.

MERSİN'DE TERÖR OPERASYONU: 13 GÖZALTI
Mersin'de terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda, 13 kişi gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, terör örgütü PKK'ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, kentteki sokak olaylarını yöneten ve yönlendiren örgüt mensuplarına karşı operasyon düzenlendi.
Önceki gece eş zamanlı yapılan operasyonlarda YDG-H üyesi oldukları iddiası ile 13 kişi gözaltına alandı. Çoğunluğu üniversite öğrencisi olduğu öğrenilen şüpheliler, emniyet müdürlüğündeki sorgularının tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi. Zanlıların adliyeye getirilişi sırasında polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

ADIYAMAN'DA DAEŞ'E ŞAFAK OPERASYONU: 8 GÖZALTI
Adıyaman'da, DAEŞ terör örgütüne yönelik çok sayıda adrese polis şafak vakti operasyon düzenledi.
TSK tarafından Suriye'de DAEŞ'e yönelik yapılan sınır ötesi operasyon sıcaklığını korurken, bir operasyon haberi Adıyaman'dan geldi.
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Özel Harekat Şube Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü ve resmi polisler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Adıyaman merkezde 10 adrese baskın yaptı. Yapılan operasyonda, terör örgütü DAEŞ ile ilgisi bulunduğu iddia edilen 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.
Operasyonda polis ekiplerinin çeşitli dokümanlara el koyduğu öğrenildi.

IĞDIR'DA OPERASYON: 9 GÖZALTI
Iğdır Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda, aralarında HDP ve BDP yöneticileriyle ve eski belediye başkanın da bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.
Iğdır'da sabah saatlerinde polis tarafından bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında DBP İl Eş Başkanı Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl Eş Başkanı Dilber Turan, BDP eski Belediye Başkanı Hüseyin Malk, HDP yöneticilerinden Emine Kartal, BDP eski üyelerinden Musa Filizkıran, BDP eski belediye meclis üyesi Oğuz Ok ile ismi öğrenilemeyen 3 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına toplam 9 kişinin 'toplantı ve yürüyüşler kanuna muhalefet ve örgüt propagandası ve üyeliği' kapsamında Iğdır Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları devam ediyor.