YAVUZ BAYDAR

DVD ekranı

LIke Crazy / Çılgın Gibi
(Tiglon)
Film: **** Ekstralar: ** IMDB notu: 6,7
Drake Doremus, cesaret dolu bir bakışla anlatıyor Anna ile Jacob'un çaresiz aşkını. İki genç Los Angeles'te üniversitede tanışıyor, çılgınca âşık oluyorlar, İngiliz Anna bu yüzden öğrenci vizesinin sınırını aşıp ABD'de kalışını uzatınca, bir daha ülkeye girme hakkını kaybediyor. Basit bir hikaye. Ama Doremus öyle bir kurgu ile çalışmış ki, ortaya imalarla, göndermelerle, 'dokunmalarla' dolu, izleyiciyi muğlaklığıyla sürükleyip götüren çok hoş bir film çıkmış.

A Thousand Words Kelimeler Yetmez
(Tiglon)
Film: *** Ekstralar: *** IMDB notu: 5,5
İlk bakışta hemen anlaşılmakta: Bu rolde Eddie Murphy'den başkası olamazdı. Çenesi düşük Jack McCall, hayatın manasını çözmeye çabalarken bir 'guru', yani 'mürşit' ile karşılaşır. Çok geçmeden arka bahçesinde tuhaf bir ağaç bulur. Şaşkınlıkla fark eder ki, ağzından her kelime dökülüşünde, ağaçtan da bir yaprak düşmektedir. Yaprakların sayısına bakar ve anlar: Hayatta kalmak için kullanması gereken kelime sayısı bellidir. Susacak, sadece en gerekli hallerde konuşacaktır. Tabii, hal böyle olunca, ortaya çıkabilecek durumları düşünün. Bunun yanına bir de inanılmaz mimikleri, plastik suratıyla Murphy'yi getirin. Ve bol bol eğlenin. Konudan çok oyuncunun sürüklediği komedilerden biri.

MIracl e at St Anna / St Anna Mucizesi
(D Home )
Film: *** Ekstralar: Yok IMDB notu: 6
Bu da Spike Lee'nin Er Ryan'ı Kurtarmak versiyonu. Öyle derken, bir nevi. Öykü gerçek. 1980'lerin başında, New York'ta bir posta memuru birini vurur. Adam emekli olmak üzeredir; II. Dünya Savaşı gazisidir. Polis evini arar ve burada yıllardır aranan bir antik heykel başı bulur. Spike Lee de öyküyü buradan anlatmaya başlar. Savaşın sonlarında, Almanlar adım adım geriletilirken, Toskana'da savaşan dört siyah Amerikan askeri. Colognora köyünde bomba şoku yaşamış bir küçük çocuk bulurlar. Ve devamı gelir: Esir alınmış bir Alman askerini de sorgulamak zorundadırlar. Bir yanda köyün gizemli insanları, öbür yanda savaşın çirkinliği. Lee öyküde bir öz yakalamış, ama temposu çok yavaş, dili karışık. Üç saate yakın süre alışılmışın ötesinde uzun geliyor.