YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

Merhamet fukarası olmuşken...

Tam da Dünya Hayvan Hakları Günü'nde servis etmişti Anadolu Ajansı o röportajı. Görüntü Kenan Yeşilyurt, kurgu Hikmet Orçun Üresinler imzasıyla.
Üsküdar'da kedi dostu imam Mustafa Efe, sokakta üşüyen kedilere Aziz Mahmud Hüdayi Camisi'nin kapılarını açmıştı. Kediler, namaz kılan cemaatin arasında dolaşıyor, seviliyor, besleniyor, ısınıyorlardı.
Hatta içlerinden biri, dışarıdaki yavrularını caminin minberine bile taşımıştı. İmam Mustafa Efe ile yapılan röportajı hayran hayran izledim. Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) nasıl bir hayvan dostu olduğunu örneklerle anlatıyordu.
Peygamber Efendimiz'in (S.A.V.) abdest suyunu, susayan bir kediyle paylaştığını, daha sonra abdest almaya devam ettiğini, Mekke'nin fethine giden ordunun başındayken, sırf güzergahta yavrularını emziren bir köpek ezilmesin diye başına nöbetçi koyduğunu anlattı. YouTube'da paylaşılan görüntülerin ilk birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından paylaşıldığını öğrendim daha sonra.
İmam Mustafa Efe açıkladı durumu:
'Bu görüntülerin bunca ilgi görmesi, dünyanın merhamet ve şefkate ne kadar muhtaç olduğunu gösteriyor.' Öyle haklıydı ki...