YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

Öyle bir tokat ki...

Üzerinden bir hafta geçti, hâlâ o sahnenin etkisindeyim. Hangi sahnenin mi? Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'daki o müthiş tokat sahnesinin...
Hızır Reis eve geliyor, kapıdan içeri giriyor. Karşısında annesi ve onun taş kesilmiş yüzü... Yaşlı kadın, Hızır Reis'in, öz yeğeni Alpaslan'ı vurduğunu öğrenmiş. Hızır, annesinin suratına bakıyor, tam ağzını açacakken kadın, oğlunun suratına okkalı bir Osmanlı tokadı aşk ediyor ve diyor ki, "Ben daha sana bir şey demem..."
Buraya kadar geçen, hemen her film ve dizide rastlayabileceğimiz sıradan bir tokat sahnesi gibiydi. Ama kamera, Hızır'ın (Oktay Kaynarca) yüzünü yakın planda gösterince sahnenin 'özelliği' ortaya çıktı. Annenin beş parmağının kıpkırmızı izi, Hızır'ın yüzünde yavaş yavaş belirginleşmeye başladı. Oktay'ın yüzü değişti, gözleri doldu. Oktay'ın sadece canı acımış ama Hızır Reis'in canı yanmıştı. Bir tokadın fiziksel ve ruhsal etkisi ancak bu kadar ustaca verilebilirdi. Oktay Kaynarca, bu sahnenin gerçekçiliğini sağlamak adına hakikaten atılan bir şamara razı olmuş ama kariyerine son derece parlak bir halka eklemişti. Eğer bu sahneyi ıskaladıysanız, bu akşam yeni bölümün öncesindeki özeti kaçırmayın.