FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

‘Ve Panayır Köyden Gider’ Türk sinemasında çığır açacak

Mete Sözer'in ilk uzun metrajlı filmi 'Ve Panayır Köyden Gider', tartışmasız Türk sinemasına yeni soluk getirecek cinsten bir film.
Başrollerini Cem Davran ve Engin Altan Düzyatan'ın paylaştığı film, sinemamızda bu zamana kadar pek sık denenmemiş ilginç bir dram örneği olma özelliği taşıyor. Yaşam ve ölüm arasında sıkışmış bir köyün hikayesini anlatan film; bir yabancının gözünden, bu köyde yaşayanların anılarının canlanmasını ve yaşadıkları hesaplaşmayı konu alıyor.

'ANLATMASI ZOR'
Engin Altan Düzyatan, filmde psikolojik derinliği olan bir karaktere hayat veriyor. Kendisiyle gösterim öncesi konuştuğumda "İzleyiciyi, anlatması çok zor bir film bekliyor" diye söze başladı. Zamanı ve mekanı olmayan bir film çekmek için yola çıktıklarını söyleyen başarılı oyuncu, yapımın her aşamasında bulunduğunu ve genelde zor projeleri seçtiğini söyledi. Gençken öğrendiği bir laf varmış; insanlar yaptıklarıyla değil, yapmadıkları işlerle belirler kendini... O yüzden "Reddettiğim filmlere bir bakın" diyerek sinemaseverlerden tam destek aldı.
Başrolde oynadığı filmin senaryosu hakkında 'klasik bir roman' benzetmesi yapan Cem Davran'a göre canlandırdığı ve filmin kilit karakterlerinden biri olan 'yabancı' aslında seyircinin kendisi. Davran karakterini özetlerken; 'Yabancı' kendi kehanetini gerçekleştiren, vicdan kokusu burnunda tüten ama korkak genlerine yenik düşen bir kahraman' tanımını kullanıyor.

ANDY SUMMERS BAĞLAMA ÇALDI
Davran, sette Engin Altan Düzyatan'a kötü bir şaka bile yapmış. Düzyatan'ın evin her yerini karıştırdığı sahnede, karanlık bir dolabın içine biri saklanmış. Çekimler sırasında ünlü oyuncunun dolabı açmasıyla dışarı çıkan kişi, onu çok korkutmuş. Mimarlıktan sinemaya geçiş yapan Mete Sözer'in ilk uzun metrajlı filmi özelliği taşıyan 'Ve Panayır Köyden Gider', yönetmenin iki ay süren mekan arayışı sonunda Konya'nın Gökbudak Köyü'nde gerçekleştirildi. Filmin, montaj ve yapım aşaması ise Los Angeles'ta tamamlandı.
Filmin müzikleri ise 1970 ve 1980'li yılların kült rock grubu The Police'in gitaristi Andy Summers tarafından yapıldı. Summers, 'Ve Panayır Köyden Gider' için bağlama çaldı. 'Ve Panayır Köyden Gider'; eşi benzeri olmayan bir anlatıyla perdeye yansıyor ve bilet paranızı sonuna kadar hak ediyor. Benden size tavsiye...