FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

Meryem’in babası, eşi ve torununa yazdığı şiirleri kitap yaptı

Ünlü isimlerin, genellikle olumsuz haberlerle medyada yer aldığını söylesek yanlış olmaz.
Meryem Uzerli de bu isimlerden biri... Başarılı işlerinden çok, özel hayatı veya son dizisinin tutmamasından bahsedildi. Aslında sanatçı bir aileden geldiğini ise pek bilen yok.
Geçtiğimiz aylarda 'Annemin Yarası' filminin galası için Berlin'deydim ve orada Meryem'in ailesiyle tanıştım. Aylar sonra Meryem'in babasından bir e-posta geldi. Baba Hüseyin Uzerli, bir şiir kitabı çıkardığından bahsediyordu ve "Şiirleri okumanızı istiyorum" diyordu.
Kassel'den yola çıkan iki kitap, sonunda gazeteye ulaştı. Uzerli'nin, torunu Lara ve eşi Ursula'ya yazdığı şahane şiirler vardı içinde. Kitabın üzerindeki rengarenk kompozisyonu ise eşi Ursula yapmış.
Meryem'den bir yaş büyük olan abla Canan Uzerli, müzikle ilgileniyor.
Söz ve müziğini kendisinin hazırladığı Türkçe parçalar, Kassel'de büyük ilgi görüyormuş.
Hüzeyin Uzerli bu durumu, "Canan kapalı gişe söylüyor" diye anlatıyor. Canan'ın mini albümünü cananuzerli.com'dan dinleyebilirsiniz.

'ASLAN BABACIĞIM!'
Şiirleri okuduktan sonra Hüseyin Uzerli'ye e-posta yollayıp nasıl tepkiler aldığını sordum.
Meryem Uzerli, "Benim aslan babacığım tebrikler. İki kitap da çok güzel ve anlamlı. O harika mısralar insanı o kadar düşündürüyor ki... Hepsi sanki elmastan bir koleksiyon" yorumunu yapmış.
Hüseyin Uzerli, torunu Lara'ya yazdığı 'Doğum Günü' şiirinde 'Şükür ey Tanrım, işte buradayım ben' diyor. Eşi Ursula'ya yazdığı şiirini anlatırken ise "Tabi ki adı 'Sevgi" diyor. Mısralarında eşinden, 'Benim sırrım, benim yuvam, benim gücüm' diye bahsediyor. Hüseyin Uzerli'nin şiirlerinde sevgi ve umut var. 'Umut' isimli ilk şiirde;
'Filizlenir ruhumda umut' diyor ve tüm insanlığın kardeşlik tuğlalarını birbirlerine kenetleyecek büyülü bir harcın bulunacağını anlatıyor. Hüseyin Uzerli'nin şiirlerinde herkes kendisine göre bir umut ve sevgi tarifi bulabilir.