FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

‘15 Temmuz kahramanlarını beyazperdede görelim’

53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Antalya Film Forum'un ilk konuğu; TRT Televizyon Dairesi Başkan Yardımcısı Halid Şimşek oldu. TRT, bu yıl ilk kez festival kapsamında yer alan Antalya Film Forum'da seçilecek bir film projesine 40 bin liralık geliştirme desteği veriyor.
TRT TV Filmleri: Sonuçlar ve Gelecek Vizyonu panelinde konuşan Şimşek; TRT TV Filmleri projesiyle; 14 yönetmen, 21 senarist ve 16 yapımcının ilk çalışmalarına imza atmasına olanak sağladıklarını söyledi.
Panel sonrasında Şimşek'le bu projeyi konuştuk...

ANLATILMAYAN HİKAYELER
"Başlangıçta herkes bize dizi dururken TV filmi izlemez diyordu" cümlesiyle söze başlayan Şimşek, bu proje için inanılmaz mesafe kat ettiklerini söyledi. Proje seçiminde Türkiye'de anlatılmayan hikayeleri ekrana getirmeye çalıştıklarını belirten Şimşek, "Tür sinemasını desteklemeye çalışıyoruz. Mesela 95 doğumlu Nurullah Sevimli, polisiye filmi çekti; inanılmazdı. Biz sonuçları açıklayana kadar kendisi üniversiteyi kazandı" dedi.
"Sektörün üretiminin neredeyse üçte biri kadar katkıyı tek başınıza yapıyorsunuz" diye yorum yaptığımda, Şimşek "Biz bu boşluğu fark ettik ve birçok genç ve yetenekli arkadaşı yetiştirdik" karşılığını verdi. Panelde "Neden gençleri destekliyorsunuz, sektördeki işsizleri desteklemiyorsunuz?" diyen gencin yorumunu hatırlattığımda ise şunları söyledi: "Gençleri kim destekleyecek diye sormak lazım sektöre? Gençleri geleceğe hazırlamak bizim için gurur kaynağı." Öte yandan Şimşek deneyimli isimlerin de projelerine destek verdiğini de söyledi. Projesi seçilenler arasında; 94-95 doğumlu senaristler, 90 doğumlu yönetmen ve yapımcılar çok iyi işler çıkarmış.
Halid Şimşek; son 10 yıla baktığında, 15 Temmuz'da sokağa çıkan, vatan sevgisi olan, tankın önünde duran insanları, filmlerde göremediğini söylüyor ve ekliyor: "İnsanımızın dirayetini, vatan sevgisini filmlere taşımalıyız. O sosyolojik resmi filmlerde de görmek istiyoruz. Türk insanın bu yönünü herkes bilmeli. 15 Temmuz'daki kahramanlıkları beyazperde de anlatmamız lazım." Sektöre yeni bireyler kazandıran TRT, projeye başvuran 900 kişi arasından bir gencin senaryosunun sonunda 'Beğendiyseniz para verin de devamını çekelim ağalar' yazdığını söyledi. Halid Şimşek, projesi seçilen başarılı gençlerden Emre Konuk'un hikayesini de şöyle anlattı:
İbrahim Eren, atv'de yöneticiyken ulusal bir kanalda' Çek Bakalım' diye kısa film yarışması yapıyor. Orada kazanan projenin sahibi Emre Konuk. Bu yılın en çok ödül alan yönetmenlerinden biri. Emre Konuk, atv'de başlayan süreç sonunda şu an inanılmaz başarılara imza attı.

GARDİYANIN HİKAYESİ ÇEKİLDİ
Halid Şimşek, bir gardiyanın da TRT'ye senaryo gönderdiğini ve filmini çektiklerini açıkladı. Bir zabıta memurunun senaryosunu da okuduğunu söyleyen Şimşek, "Kabul şartlarına sektörden olma ya da yaş şartı koysaydık böyle insanları kaybederdik" dedi. Şişmek, Türk sinemasının önünü açmak için ellerinden geleni yaptılarını sözlerine ekledi.