FUNDA KARAYEL FUNDA KARAYEL

‘Nebula’nın kötü biri olması için geçerli sebepleri var’

'Galaksinin Koruyucuları 2'de 'Nebula' karakteriyle karşımıza çıkan Karen Gillan, filmin çekimleri sırasında her sabah saat 04.00'te kalkmış. Kel olabilmesi için saçının bir saat toplanmasını bekliyor, ardından yaklaşık 2.5 saat makyaj koltuğunda oturuyor, sonra üstüne 'Nebula'nın derisini yapıştırılıyormuş. Gillan filmin perde arkasını GÜNAYDIN'a anlattı...

Nasıl bir film izleyeceğiz?
İlk film herkesin beklentisini aştı ama ben zaten iyi bir şey yaptığımızı biliyordum ve gerçekten patlama yaptı. Herkes çok heyecanlıydı çünkü bu karakterleri biz kurmuştuk, onları canlandıran ilk insanlar bizlerdik ve bu bize çok özel gelmişti.

HEM GÜLDÜM, HEM AĞLADIM
İkinci filmde 'Nebula'nın değişiminden bahseder misiniz?
'Nebula' ilk filmde kötü kişiydi. Açıkçası onun en sevdiğim tarafı bu. Karanlık olmasını ve bunu keşfedebilmeyi seviyorum. İkinci filmde de hâlâ kötü kişi ama burada kötü olmasının altında yatan asıl sebepleri anlama şansı buluyoruz. 'Nebula' bu filmde koruyucularla takım oluyor çünkü aynı amaç için savaşıyorlar. Senaryoyu okuduğum zaman çok heyecanlandım çünkü daha büyük bir rolü vardı ve karakteri çok daha iyi anlıyorduk.

Yeni senaryoda en sevdiğiniz kısım hangisiydi?
Senaryoyu okurken yüksek sesle gülüyordum; ilk filmden daha komikti. Ayrıca ağlıyordum da, gerçekten gözyaşları döktüm. Ve ilk filmde sevdiğim her şey ikinci filmde de vardı ama daha da vurgulanmıştı.

Bu filmde müzikler de öne çıkıyor...
İlk filmde de öyleydi ama burada müzikler daha da büyük bir role sahip. Bütün şarkılar senaryoda geçiyor.

'Nebula'nın diğer koruyucularla arasındaki ilişki nasıl?
' Nebula' bu filmde isteksiz bir koruyucu gibi bir şey. Aslında onlarla birlikte olmak istemiyor çünkü o tek başına kendi işine bakmayı seviyor. Ve kız kardeşiyle arasında da kan davası var. Bence film ilerledikçe yavaş yavaş koruyucularla birlikte olmaktan ve aile gibi onlarla birlikte görev yapmaktan hoşlanmaya başlıyor.

ONUN İÇİN ÜZÜLÜYORUM
Bu karakteri canlandırmanın en keyifli kısmı neresiydi?
Bu karakteri gerçekten tutkuyla canlandırdım. 'Nebula'nın biraz yanlış anlaşıldığını hissediyorum, pek çok kötü karakter gibi. O kötü biri ama bunun için geçerli bir sebebi var; 'Thanos. İçinde birikmiş ve patlamaya hazır çok fazla öfke ve çok fazla kardeş rekabeti var. Aslında onun için biraz üzülüyorum. Ne zaman bir kötüyü canlandırsanız onun avukatları oluyorsunuz ve haklı çıkarmak için bunları neden yaptığını anlamaya çalışıyorsunuz.

HAVALI GÖRÜNMEK İSTİYORUM
Filmde birlikte rol aldığınız Zoe Saldana'yla birlikte çalışmak nasıldı?
Onunla çalışmayı seviyorum; o benim ablam gibi. Bu tip filmlerde inanılmaz deneyimi var. Bir sürü aksiyon filmi çektiği için neyin iyi göründüğünü biliyor. Bana dövüş sahnelerimde gerçekten yardımcı oluyor. Eğer bizi sette oyunculuk yaparken görürseniz, sürekli pozisyonumu düzelttiğini fark edersiniz. Buna gerçekten minnettarım çünkü havalı görünmek istiyorum.