MEVLÜT TEZEL MEVLÜT TEZEL

Fenerbahçe'nin yeni marşı olmuş mu?

Kıraç'ın bestelediği 'Ölümsüzsün Fenerbahçe' marşı, bir '100. Yıl Marşı' değil, onun kadar etkileyici sözlere ve müziğe sahip değil ama yine de taraftar beğendi.
Çünkü bir kulüp için marş bestelenmesi çok özel ve sevindirici bir durum. Kaldı ki, ülkemizde kulüpler için az marş besteleniyor, bestelenenler de kalitesiz. Tribünlerde hâlâ eski marşlar söyleniyor. Mesela sözleri Fecri Ebcioğlu tarafından 1974'te yazılan ve Nesrin Sipahi tarafından seslendirilen 'Yaşa Fenerbahçe' marşı hâlâ dillerde; çünkü en güzel beste o. Elbette
'100. Yıl Marşı'nı bestelediği için Fenerbahçeliler'in gözünde Kıraç'ın kredisi sonsuz. Ancak 'Ölümsüzsün Fenerbahçe'nin beklentileri karşılamadığını belirtmeliyim. '100. Yıl Marşı' gibi güçlü, çoşkulu bir marş olmamış. 'Dar ağacında son sözümüz, ölümsüzsün sen Fenerbahçe', 'Son kalesisin yurdumun' sözleri Fenerbahçeliler için derin anlam ifade ediyor ama marşın söz ve müziğinde uyumsuzluk var. Bu marşa tribünlerde eşlik etmek zor olacak. Halbuki önemli olan; taraftarın marşı kolay söyleyebilmesi.