METİN TEKİN METİN TEKİN

Kerim Frei ile değişenler

Gençlerbirliği karşısında ilk yarı ve ikinci yarıda bambaşka bir Beşiktaş izledik. İlk yarının ilk 10 dakikasını çıkarırsak becerilerin değil, hataların ve mücadelenin belirlediği bir maç oldu. Kalite anlamında ilk yarı gerçekten çok düşüktü. Bu 45 dakikada sadece 1 isabetli şut atılmış, o da Beşiktaş tarafından. Ama ikinci yarı özellikle Kerim Frei'ın Oğuzhan'ın yerine oyuna girişi tabloyu değiştirdi. Beşiktaş, Kerim ile hücum zenginliği ve pozisyon üretiminde fark yaratmaya başladı. Oyunun kontrolünü büyük ölçüde eline aldı ve rakip ceza sahasında tehlikeli pozisyonlar buldu.
Bu noktada dikkat çekilmesi gereken en önemli noktalardan biri Oğuzhan'ın durumu. Artık Sosa'nın yokluğunda bile kadroda yer alamayacağını görerek kendi kendini sorgulaması ve problemin nerede olduğunu bulması gerekiyor. Yetenekleri olan bir futbolcunun, böyle bir performans sergilemesi düşündürücü. Kendi yeteneklerini sahaya yansıtamaması da takımını zaafa uğratıyor. Bu noktadaki eksiklik Beşiktaş'ın hücum girişimlerini sıkıntıya sokuyor.
Devre tatili öncesi Galatasaray'a yenilerek zirveyi Fenerbahçe'ye kaptıran Beşiktaş için bu maçın psikolojisi gerçekten zordu. Şampiyonluk yolundaki rakiplerinin kazanması siyahbeyazlı futbolcuları bir anlamda strese soktu. Bunu da ilk yarıda ortaya konan oyunda net şekilde gördük. Ankara'da alınamayacak 3 puan pahalıya mal olabilirdi. Çünkü ligin ikinci yarısında Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un evlerine gidecek ve zor maçlar oynayacak Beşiktaş, kredilerini oraya saklamak zorunda.