LEVENT TÜZEMEN LEVENT TÜZEMEN

Sneijder'in zekası ile Muslera'nın kalitesi

Kupadaki Diyarbakır maçında yaşanan savunma, kaleci ve golcü krizi çok net ortaya çıkmıştı. Bu yüzden Galatasaray için Rizespor maçı korkulu bir eşikti. Korkulan olmadı. Çünkü Muslera'nın varlığı, Melo-Selçuk ortaklığı Galatasaray'ın coşkulu, etkili ve iştahlı bir oyun oynamasını sağladı.
Futbolda atan ile tutanın farkını net gördük. Top kapmayı, savaşmayı, mücadele etmeyi, yüreğini ortaya koymayı gol atmak kadar değerli bulan Umut adeta gol kaçırma yarışı içindeydi.
Golcü sıfatını taşıyan Umut'un boş kaleye atamadığı goller Galatasaray'ın farklı kazanmasını engelledi. Galatasaraylılar, Muslera'yı baş tacı yapmalı.. Rize'nin oyuna ortak olacak pozisyonlarının gole dönüşmesini hep Muslera engelledi. Karşı karşıya pozisyonlarda Muslera alanı çok iyi daraltırken vücudunu da müthiş büyüttü. Hamza Hoca'nın, Hakan Balta'nın yanında Koray'ı tercih etmesi sıkıntı yaratmadı.
Bu ikili uyum sorunu yaşayamadı. A2 takımında sık maç oynamak Koray'a yaramış. Koray geçmiş maçlardaki hatalarına oranla çok dikkatli, çabuk, sakin ve akıllıydı. Ayağındaki topları riske girmeden basit oynadı.
Muslera'nın katkısının dışında Galatasaray'ı galibiyete götüren isimler Melo, Selçuk, Emre Çolak ile Sneijder oldu. Top kullanma ve teknik becerileri yüksek bu oyuncular, orta alanda oyunu çok iyi organize ederken Galatasaray'ın etkili futboluna da akıl koydular..
Zaman zaman şımarsa da Emre'nin kıvraklığı, Selçuk'un çok koşup pas dağıtması mükemmeldi. Melo'nun orta alana sağladığı enerji ve sinerji Selçuk'un daha özgür, öne doğru etkili ve verimli oynamasını sağladı.
Sneijder Galatasaray'da kaldığını çok koşarak ve iki gole imza koyarak belgeledi. Özellikle attığı ve vuruş becerisi gerektiren golü başka oyuncu kesin kaçırır ya da kaleciye çarptırırdı. Ne yazık ki; Sneijder'in aklına ve zekasına Umut-Bruma ikilisi yeterince destek vermedi.
Burak'ın oyuna girip yeniden sakatlanması tamamen teknik heyetin hatasıdır.
Rize maçı kazanılmıştı. Ayrıca Burak'a ihtiyaç yoktu. Ben olsaydım Burak'ı, "Ne durumda?" diye oyuna almaz Bursa maçına daha sağlıklı çıkmasını sağlardım. Golcü transferi yapılmayacaksa Pandev'i tercih etmek daha akılcı olurdu.

En yüksek not 9 Sneijder

En düşük not 4 Umut Bulut