LEVENT TÜZEMEN LEVENT TÜZEMEN

Bilgiyi al, sonra karar ver

Başkan Dursun Özbek ve yönetimi 23 Mayıs'ta 2800 oyla Galatasaray'ı yönetme yetkisini aldı. Her yönetim iş başına geldikten sonra ilk iş olarak en yakın zamanda "Revize bütçe" ve "Borçlanma yetkisi" talebi için kongreye gider.
11 Temmuz Cumartesi günü yapılacak kongrede Başkan Dursun Özbek "Revize bütçe" ve "Borçlanma yetkisi" dışında Riva'nın değerlendirilmesi adına da yetki talep edecek.

Riva ne zaman gündeme gelse camiada herkesin tüyleri diken diken oluyor, bir anda muhalefet cephesi oluşuyor. Galatasaray camiası ve kongre üyeleri "Taşınmazlar" konusunda ciddi bir hassasiyet yaşıyor. Özellikle bu taşınmazlarla ilgili "Satış" kelimesi telaffuz edildiğinde camia anında reaksiyon gösteriyor.
Camiada rüzgarlar yine çok sert esiyor. 11 Temmuz'daki kongreye camianın genel bakışı nedir?
1-
Bütçenin revize edilmesini onaylarız.
2-
Borçlanma yetkisi konusunda talep makulse hemen veririz.
3-
Riva'nın satılmasını asla onaylamayız. Ya ileri tarihe ertelenmesini isteriz. Ya da kurulacak bir komisyonda incelenmesini talep ederiz.
Bu tabloyu 10 yıl önce 24 Aralık 2005'te görmüştüm. Galatasaray ekonomik zorluklar içindeydi. 150 milyon dolarlık borç vardı.
Riva yine "Kurtuluş Projesi" olarak gündemdeydi. Rahmetli Başkan Özhan Canaydın o gün kürsüde, "Riva'yı değerlendirmek için yetki istiyoruz. Kulübün şartları bu yetkiyi almamızı gerektiriyor. Bu proje Galatasaray'ın önünü açacaktır. Proje ertelenirse G.Saray çok şey kaybeder" demişti.
Canaydın'ın konuşmasından sonra Tevfik Fikret Salonu adeta tepki denizine dönmüştü. Herkes burnundan soluyordu. Kongreye gelenlerin çoğu Canaydın'a "Projeye hayır" veriyoruz dedi. Salonda adeta "Linç" rüzgarları esiyordu. Ortamın ısındığını gören ve Riva'yı Galatasaray'a kazandıran efsane başkanlardan Selahattin Beyazıt hemen kürsüye fırlayıp yönetime "Muhtıra" gibi şu konuşmayı yaptı: "Büyükler projenin komisyona devredilmesini öneriyor. Buna karşı çıkmanın anlamı yok. Yönetimin, haysiyet, şeref ve itibarlarına hassasiyet göstermeyi amaçlıyoruz.." Beyazıt'ın bu etkili sözleri kongrenin ateşini bir anda söndürdü..
11 Temmuz'da aynı hava yaşanır mı? Öğrendiğim kadarıyla Başkan Özbek, Riva ile ilgili yetki isterken konuşmasında "Satış" sözünü kullanmayacak. Başkan Özbek yeni çıkan kanuna göre hareket edip, "Kendi mülklerinin değeri üstünden tahvil çıkarmak" amaçlı yetki talebinde bulunacak.
Örneğin; Riva 300 milyon dolar ediyor. Yönetim Riva'nın değerinin yüzde 40'ını tahvil olarak piyasaya sürecek. Riva değerlendikçe hem Galatasaray hem de yatırımcı kazanacak.

Galatasaray camiasının yaşadığı tedirginlik geçmişte yapılan hataların yarattığı bir güvensizliktir. Kongre üyeleri de artık bilgi sahibi olmadan fikir yürütmeyi bırakmalıdır. Geçmişte Galatasaray kongre üyeleri, AİG'ye satılan hisseler, halka arz konusu, Ada'nın kiralanması ve borçlanma konusunda karar verilirken Galatasaray ne kazanır? Galatasaray ne kaybeder araştırması içinde olmamıştır.
Yeterli bilgi edinmeden yönetimlerin dayatmacı politikaları sonucunda kalkan ellerin verdiği "Evet" kararı yıllardır Galatasaray'ın ekonomik çıkmazda boğuşmasının nedenidir.
Başkan Özbek'in isteyeceği yetkilerle ilgili üyeler şunu yapmalıdır:
1- Riva projesi, bilgi dedektörüyle iyice tetkik edilmelidir.
2- Yönetim en ufak ayrıntıyı bile üyelere detaylı olarak anlatmalı.
3- Üyeler de yönetimi hatta Başkan Özbek'i yeterli bilgi vermesi konusunda soru yağmuruna tutmalıdır.
Bugünkü Diğer Yazıları