Adana’ya Yargı Mensupları İçin Eğitim Tesisi

Adana’ya Yargı Mensupları İçin Eğitim Tesisi
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Adana ile çevre il ve ilçelerde görev yapan yargı mensupları ve ailelerinin kullanımına yönelik yaklaşık 20 bin kişinin faydalanabileceği ’Adliye Eğitim ve Ek Tesisi’ yaptırılacak. Projesi tamamlanan ve önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak uygulamalı sosyal tesiste, aşçılığından garsonluğuna, satış temsilciliğinden temizliğine kadar tüm işlerinde Turizm ve Otelcilik eğitimi verilecek olan hükümlüler görev alacak.
Türkiye’de hizmet sektöründe hükümlü çalıştırılacak en büyük işletme olacak tesis, Çukurova İlçesi Güzelyalı mahallesinde Seyhan Baraj Gölü manzaralı Adalet Bakanlığı’na tahsisli arsaya yapılacak. Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurtları Müdürlüğü’nce 7 bin 564 metrekare arsa üzerine yapılacak eğitim ve ek hizmet tesisinde, bin 800 metrekare kapalı alan, yaklaşık 6 bin metrekare ise piknik ve dinlenme alanı olacak. Tesis, Çukurova illeri yargı çevresinde bulunan Hatay, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’te görev yapan yargı çalışanları ve yakınlarına hizmet verebilecek. Peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarıyla yeşilin ve doğanın korunacağı, betonarmenin en az şekilde kullanılacağı tesiste 20 odalı misafirhane, 2 restoran bölümü, 100 kişilik konferans salonu, satış mağazası, mescit, piknik ve dinlenme alanı, yürüyüş parkuru, çocuk parkı, spor sahaları ve kameriyeler yer alacak. Ayrıca tesisteki showroomda, Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda üretilen ürünlerin satışı ve tanıtımı yapılacak.
HÜKÜMLÜLERE EĞİTİM VE İŞ FIRSATI
Adalet Bakanlığı’nın uygun görmesiyle projesi tamamlanan ve önümüzdeki yıl faaliyeti geçmesi düşünülen tesiste, Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve meslek edinmeleri amacıyla çeşitli iş kollarında istihdam edilen hükümlüler görev alacak. Vardiyalı olarak çalıştırılmaları planlanan hükümlüler, önce turizm ve otelcilik konusunda teorik eğitim alacak. Eğitimin ardından 60’a yakın hükümlü, aşçılıktan, garsonluğa, temizlik işlerinden satış temsilciliğine kadar tesisteki tüm işlerde çalışacak. Bu sayede meslek sahibi olmaları sağlanacak hükümlüler, cezaları bittikten sonra da edindikleri mesleklerde hizmet sektöründe çalışabilecek.
MİMARİSİYLE KENTE DEĞER KATACAK
Projeyle ilgili bir toplantı yapan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, beraberindeki Başsavcı Vekili Cumali Tülü, Cumhuriyet Savcısı Necdet Yalçın Şen, Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ali Turan Karadağ, İdari İşler Müdürü Fatma Rana Çetinkaya, mimar Fidan Darçın ile birlikte tesisin yapılacağı arsada incelemelerde bulundu. Proje hakkında mimar Fidan Darçın’dan bilgi alan Başsavcı Ali Yeldan, "Bakanlığımızın, ilimizde yapmayı düşündüğü eğitim tesisiyle ilgili imar düzenlemesi ve mimari proje hazırlıkları tamamlandı. Bu tesis, bölgemizdeki yaklaşık 20 bin personeline ve ailelerine hizmet verecek. Mimarisiyle de ilimize değer katacağını düşündüğümüz eğitim tesisini bir an önce tamamlayıp, hizmete açmayı düşünüyoruz. Tesis; eğitim, seminer, konferans, toplantı gibi etkinliklerin yanı sıra, yargı çalışanlarımızın aileleriyle birlikte dinlenme ve diğer sosyal aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri bir alan olacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN