Köpeklere Mikroçiple Takip

Adana’da sokak hayvanlarını mikroçip yardımıyla takip uygulaması başlatıldı.
Çukurova Belediyesi’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği projeyle köpeğin vücuduna yerleştirilen bir mikroçip, başta sağlık olmak üzere sokak hayvanının sahipli olup-olmadığını kayıt altına alıyor.
Çukurova İlçe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından sokak hayvanlarını takip etmek amacıyla sahipsiz ve güçten düşmüş köpeklerin tamamına mikroçip yerleştiriliyor. Pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçip sayesinde o köpekle ilgili tüm sağlık bilgileri ve kime ait olduğu veya sahipsizlik durumu öğrenilecek.
KÖPEKLER İÇİN KAPSAMLI NÜFUS CÜZDANI
Bakanlık ve belediye yetkilileri ile bir grup hayvanseverin katıldığı mini törenle mikroçip uygulamasını başlatan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yöntemin son derece çağdaş ve bilimsel olduğunu belirterek, “Sokaklardaki dilsiz dostlarımızın ne durumda olduğunu bu mikroçipler sayesinde öğrenmiş olacağız. Aşısı var mı, yok mu, hastalık geçirmiş mi, ameliyat olmuş mu, yaşı kaç, cinsi ne, sahibi kim, hepsini öğrenebileceğiz. Bu mikroçiplere köpekler için kapsamlı birer nüfus cüzdanı diyebiliriz” dedi.
“ÇİPSİZ TEK BİR KÖPEK BİLE KALMAYACAK”
İlk aşamada 400 sokak köpeğine mikroçip yerleştireceklerini belirten Başkan Çetin, “İhtiyaç halinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla işbirliği yaparak daha fazla mikroçip temin edip tüm sokak hayvanlarını mikroçiplendireceğiz” diye konuştu.
Köpeğin yaşı, cinsi dahil tüm kimlik bilgileriyle sağlık ve sahipsizlik durumunu ortaya koyan mikroçip uygulaması köpeğin sol arka omzuna 3-4 saniye kadar süren bir enjeksiyon yapılarak gerçekleştiriliyor. Köpekle ilgili bilgeler mikroçip sayesinde belediye, bakanlık ve bölge müdürlüğü tarafından bilgisayar ortamında izlenebilecek.
BİZE ULAŞIN