’Nohutçu’ Cinayetine Ömür Boyu Hapis Cezası

Adana’da kendisine boşanma davası açan eşinin çalıştığı bar sahibini öldürmek isterken barda nohut satan bir kişiyi öldüren sanığa ömür boyu hapis cezası verildi.
Biçerdöver operatörü Ümmet Tatlı, 2009 yılında çalışmak için gittiği Tokat’ın Zile ilçesinde Altun Sakın ile tanıştı. İlk evliliğinden 5 çocuğu olan Ümmet Tatlı, Altun Sakın’ı Adana’ya getirdi. Çift birlikte yaşamaya başlarken Ümmet Tatlı, nikah kıydığı genç kadını iddiaya göre barlarda garson ve konsomatris olarak çalıştırıp kazandığı paraya el koydu. Geçen yıl eşinin şehir dışına çıkmasını fırsat bilen Altun Tatlı, Adana 4. Aile Mahkemesi’ne giderek şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtı. Boşanmaya eşinin çalıştığı barın sahibi 61 yaşındaki Eyyüp Şanlı’nın neden olduğunu düşünen Ümmet Tatlı, kuru sıkıdan bilye atar hale getirilen tabancayla geçen 15 Eylül’de merkez Seyhan ilçesindeki bara gitti. Burada yaklaştığı Eyyüp Şanlı’ya birkaç el ateş etmeye çalışan Ümmet Tatlı’nın tabancası tutukluk yaptı. Dışarıya çıkan Ümmet Tatlı, burada denediği tabancanın ateş alması üzerine yeniden bara girdi. Eyyüp Şanlı’ya ateş açan Ümmet Tatlı, yanlışlıkla aynı mekanda masalara haşlanmış nohut satan Haluk Kardaşlar’ı başından vurdu. Kardaşlar olay yerinde yaşamını yitirirken, barda alkol alan 40 yaşındaki Mehmet Karakuş, üzerine atlayıp etkisiz hale getirdiği Ümmet Tatlı’nın tabancasını aldı. Mehmet Karakuş, bardan kaçan Tatlı’nın arkasından ateş ederek ayağından yaraladı. Yaralı halde kaçan Ümmet Tatlı, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yakalandı. Eşi Altun Tatlı ise kadın sığınma evine yerleştirildi. Eşini kötü yola düşürenleri korkutmak istediğini söyleyen Ümmet Tatlı, "Masum bir insanın ölümüne neden olduğum için çok pişmanım. Karıcığım, seni çok seviyorum. Hemen evimize, annemin yanına dön. Olanları unut, çıkana kadar beni bekle" diye savunma yaptı ancak tutuklandı. Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan cumhuriyet savcısı, Ümmet Tatlı hakkında Haluk Kardaşlar’ı ’olası kastla öldürmekten’ 25 yıl, Eyyüp Şanlı’yı ’öldürmeye teşebbüsten’ ise 15 yıl olmak üzere toplam 40 yıl hapis cezası istemiyle Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede, Mehmet Karakuş hakkında da Ümmet Tatlı’yı kasten yaralama suçundan 5 yıl hapis cezası istendi. Duruşmalarda kendini savunan Ümmet Tatlı, "Tekrar barın içine girdiğimde dengemi kaybettiğim için silahım ateş alınca Haluk Kardaşlar yaralandı" dedi.
Tutuksuz sanık Mehmet Karakuş ise kaçmaya çalışan Ümmet Tatlı’nın daha fazla uzaklaşmaması için arkasından ateş ettiğini ancak kurşunun ayağına denk geldiğini söyledi. Sanıklar karar duruşmasında pişman olduklarını da anlattı. Yargılamayı bitiren mahkeme heyeti, Ümmet Tatlı’yı ayağından vuran Mehmet Karakuş’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Eyyüp Şanlı’yı öldürmeye teşebbüs suçundan Ümmet Tatlı’yı 15 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, cinayet suçundan da ömür boyu hapis cezası verdi.
BİZE ULAŞIN