Süte Zam Yapılmadı, İneklere Mezbaha Yolu Göründü

Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru, süte zam yapılmamasının hem süt üretimi hem de son yıllarda devlet tarafından teşvikleri artan hayvancılığa darbe vuracağını söyledi.
Doğru, Birlik adına katıldığı Süt Konseyi’nde süt sanayicisinin, üreticinin enflasyon oranında yüzde 12’lik süt zammına karşı çıktığını belirterek, ortaya çıkan tablonun yol açacağı sakıncalara dikkat çekti. Süt sanayicisinin son bir yıl içinde kendisini korumak adına yüzde 10 civarında zam yaptığına işaret eden Doğru, "Son bir yıl içinde yem fiyatları, akaryakıt, işçilik, elektrik zamlandı. Bunlar üreticiye yeni maliyet yükleri getirdi. Ancak sanayici piyasanın yüzde 15-20 daralmasını, ihracatın durma noktasına geldiği gibi gerekçeler ileri sürerek bu zamma karşı çıktı. Sanayici kendine zam yaparken aynı orandaki bir zammı üreticiye çok görüyor. Kendileri, son tüketiciye ulaşan ürünlere yüzde 10 zam yaparken, sütçünün ürününe zam yapmayıp ‘pazar daraldı’ demenin hiçbir mantığı yok" dedi.
"HAYVANCILIĞA DARBE VURACAK"
Süt sanayicilerinin gerekçelerinin gerçekçi olmadığını ve süt zammına karşı gerekçe gösterilemeyeceğini kaydeden Mutlu Doğru, süte zam yapılmamasının hem süt üretimi hem de son yıllarda devlet tarafından teşvikleri artan hayvancılığa darbe vuracağını söyledi.
Türkiye’de et fiyatlarının yüksek olmasının, süte zam alamayan üreticinin ineklerini mezbahaya göndermesine neden olacağını belirten Doğru, “Et fiyatları çok yüksek. Şu an bir ineği karkas olarak 21-22 TL’ye kestirebiliyorsunuz. Sütten kazanmayan küçük üretici ineğini kesime göndermek zorunda kalacak. Bu da hem süt üretimimizi azaltacak hem de devletin son yıllarda gelişmesi için büyük teşvikler verdiği hayvancılık sektörüne darbe indirecek” diye konuştu.
Mutlu Doğru, süt sanayicisinin olaya kısa vadeli baktığını, uzun vadede ise üreticinin sütçülükten vazgeçmesiyle hem et hem de süt sektöründe daralmalar yaşanacağını ve fiyatların öngörülenden daha fazla artacağını vurguladı. Doğru, süt üreticileri olarak ihracatın artması için Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu kaynaklı ihracat desteği verilmesi konusunda öncülük etmeye hazır olduklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN