Küçükcan: “Adana Marka Olmak İçin Hazır"

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Adana’nın gelişen ve daha zengin bir şehir haline gelmesi için potansiyelinin harekete geçirilmesinin yeterli olduğunu bildirdi.
Küçükcan, yaptığı açıklamada, Adana’nın, hakkı olan zenginliğe kavuşmanın heyecanını yaşamak için kendine özgü büyüme tarzını yeniden geliştirmesi ve marka şehir olma yolunda ilerlemesi gerektiğini belirtti. Adana’nın gelişen ve daha zengin bir şehir haline gelmesi için potansiyelinin harekete geçirilmesinin yeterli olduğunu ifade eden Küçükcan, "Adana’da yerel dinamikler el ele verdiğinde marka şehir olarak tekrar öne çıkması gecikmeyecektir. Bir kenti marka yapacak özelliklerin başında diğer iller ile rekabet edecek gücü olan bir ekonomiye sahip olması gerekir. Rekabet gücü olan bir ekonomiye sahip olmanın da kuralları var elbette. Bunun da en başında her sektörün birlik içinde hareket ettiği ve uygulanabilir projeler ürettiği bir kültürün oluşturulması geliyor. Girişimci ve yatırımcıları birbirinden kopuk, sivil toplum kuruluşları ısrarlı olmayan bir şehir sinerji oluşturamaz" dedi.
Öncü ve marka şehir olabilmek için değişmeyen en büyük kurallardan birisinin de, ekonomik istikrarın teminatı siyasi istikrarın gerekliliği olduğunu belirten Küçükcan, "Siyasiler eğer bir şey yapacaksa, önce Adana’nın marka olabilmesi adına, Adana’nın menfaatine olan tüm konularda aynı koroda yer alması bir zorunluluktur. Bu noktada siyasetin görevi Adana’da özel ve kamu sektörünün hazırladığı projelerin hayata geçirilmesi için birlik ve beraberlik içinde, parti farkı gözetmeksizin çaba göstermektir” diye konuştu.
"Bizim elimizde Adana için istikrarın yeşerttiği umutlar duruyor. Umutlar yeşerdi; ama boy verebilmesi için uygun toprağa, havaya ve suya ihtiyacı var. Bu gereksinimler de bizde mevcut” diyen Küçükcan, “Özel sektörü sırtına alıp taşıyacak bir yapı oluşturmak ve Adana’ya yatırımcı davet etmek ilk başlık çalışması olmalıdır. Özel sektörün geliştiği ülkelere baktığımızda bu gelişmenin anahtarı Adana ölçeğinde, bizlerin bazı sorumlulukları üstlenmesinden geçiyor” ifadelerini kullandı.
Adana’yı öncü ve marka yapma konusunda milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve kendini şehrine borçlu sayanlar ile eşraf ve akil insanların tamamına görevler düştüğünü belirten Küçükcan şöyle devam etti:
"Siyasetçiler tek başlarına bir şehrin yükünü taşıyamaz ancak o şehre hayat veren kurum ve sektörlerin gelişmesine katkıda bulunabilirler. Adana’mız haklı bir beklenti içinde; Adana’da yaşayan vatandaşlarımızın oyunu almış biz hizmetkarlara büyük iş düşüyor. Ben şahsen bu yükü taşımaya, Ankara’da takip edilmesi gereken, atılması gereken her adımın atılmasına hazırım. Diğer milletvekili arkadaşlarımın da aynı düşüncede olduğuna inanıyorum. Adana marka olma yolunda büyümek için hazır. 2015’i bu iyimserlikle geçirebilmek için, bütün sebeplerimiz mevcut. Bu amaçla hükümet kurulur kurulmaz Adana’yı öncü ve marka şehir yapacak projeleri tartışmak ve gündeme taşımak için Adana’da çalıştaylar, ilgili kişi ve kurumlarla bir araya geleceğiz. Siyaset anlayışımızın temelinde istişare yatar ve Adana’nın parlak geleceği için istişare sürecini en kısa sürede başlatacağız.”
BİZE ULAŞIN