Kahvehaneciler Bayramda ‘Kelle Ütücü’ Oldu

Kahvehaneciler Bayramda ‘Kelle Ütücü’ Oldu
Türk mutfağının lezzetleri arasında yer alan ’kelle-paça’, Kurban Bayramı’nda ek gelir kapısı oluyor. Adana’da kahvehane işleten 6 kişi, bayramda kelle ve paçaları üterek yaklaşık 10 bin lira ek gelir sağlıyor.
Adana’da kelle ütücüler, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Kurbanlıklarını kesen vatandaşlar, kelle-paçaları temizletmek için kelle ütücülere koşuyor. Çeşitli meslek sahibi olan kelle ütücüler bu sayede bayram süresince ek gelir elde ediyor. Ustalar, ateşte kızdırdığı demirlerle kelle ve paçaları dağlayarak tüylerinden temizliyor.
10 yıldır ek gelir için kelle ütüleme işini yaptığını belirten Resul Nur, “Burada her sene 6-7 kişi çalışıyoruz. Kelle ve paça ütüyoruz. Kurban Bayramı’nda 3 gün çalışıyoruz. Benim kahvehanem var. Normalde onu çalıştırıyorum. Diğer arkadaşlarım da kendi işlerini yapıyor. Ekstra olarak bu işi yapıyoruz. 4 ayak bir kelleyi 15 liraya ütüyoruz. Günlük ortalama 200-250 civarında ütüyoruz” dedi.
Resul Nur, yaptıkları işlemleri ise şöyle sıraladı:
“Önce kellenin kulağını kesiyoruz sonra boynuzunu kırıyoruz. Oradan tüpe veriyoruz. Tüpten ocağa geliyor. Ocakta demir basıyoruz. Kelle kıpkırmızı olur. Tertemiz yenir.”

BİZE ULAŞIN