Memur-sen’den Mursi’nin İdam Kararına Tepki

Memur-sen’den Mursi’nin İdam Kararına Tepki
Memur-Sen Adıyaman Temsilcisi Nevzat Dişbudak, Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam kararı verilmesine tepki gösterdi.
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasını kınadıklarını belirten Memur-Sen Adıyaman Temsilcisi Nevzat Dişbudak, Memur-Sen ailesi olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist, zalim ve sipariş kararını tanımadıklarını dile getirdi.
Nevzat Dişbudak açıklamasında, “Bu karar post emperyalizmin ve uluslararası kamuoyunun, insanlık vicdanının reddettiği bir karardır. Halkın temsilcilerinin darbeci generaller tarafından cezalandırıldığı bugün, adaletin ve insanlığın ayaklar altına alındığı gündür. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile dava arkadaşlarına idam kararının verilmesinde darbeci Sisi ile işbirliği yapan ve karşı çıkmayan herkes sorumludur. Cunta, Dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Bu hatalarını telafi etmek adına idam kararlarının temyiz de bozulması için, zaman kaybetmeden tüm dünya ülkeleri ve insanlık vicdanı inisiyatif almalıdır.
Binlerce darbe karşıtının katledildiği Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu deklare ediyoruz.
Bir kez daha vurguluyoruz: kurulan mahkeme düzmecedir. Sanık kürsüsünde Mursi’nin değil Sisi’nin olması gerekmektedir. Sisi’nin sanık olduğu ve adaleti esas alan bir mahkemece yargılandığı bir düzlemde ancak adalet tartışılabilinir. Mursi hakkında bugün verilen hüküm; yargılama yönüyle garabet, karar yönüyle ise vahşettir. Tarih bize gösteriyor ki, bütün darbeciler zelil bir ölüme mahkum olmuşlardır” dedi.
BİZE ULAŞIN