Kadın Platformundan Kadın Cinayeti Açıklaması

Kadın Platformundan Kadın Cinayeti Açıklaması
Adıyaman’ın Besni İlçesinde eski kocası tarafından tabancayla öldürülen Sevgi Pektaş ile alakalı olarak Adıyaman İl Kadın Platformu tarafından basın açıklaması düzenlendi.
Eğitim-Sen Adıyaman İl Şube Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasına Adıyaman Kdın Yaşam Derneği Başkanı Suna Ateş, dernek üyeleri ve bir çok kişi katıldı.
Düzenlenen basın açıklamasını Adıyaman İl Kadın Platformu adına okuyan Adıyaman Yaşam Derneği Başkanı Suna Ateş, “Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi ile yüreklerimiz yaralanmaktadır. Sözcüleri boğazımızda düğümleyen korkunç erkek şiddeti sınır tanımadan hayatlarımızı karartmaya devam etmektedir. Her yaştan, renkten ve dilden kadını elimizden alan tecavüzcü erkek egemen sistem 2015 yılının başından beri 144 kız kardeşimizi katletti.
Adıyaman’ın Besni ilçesinde 4 ay önce boşandığı eski eşi tarafından tabanca ile 13 yerinden vurularak öldürülen Sevgi Pektaş, kadın cinayetlerinin son halkası olmuştur. Bu olaylar kadına yönelik şiddetin yalnızca yasal düzenlemelerle önlenemeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Adıl şiddeti besleyen türlü mekanizmaların ortadan kaldırılmasıdır. Biz kadınlar yaşadığımız coğrafyada tahakkümcü erkek sistemin kurbanı olmak istemiyoruz. Kendi kararlarımızı kendimiz alıyor kadın dayanışmasıyla güçleniyoruz. En yakınımızda bulunan erkeklerin bizleri katletmesine seyirci kalmıyoruz. Bütün demokratik yöntemlerle erkek egemen sisteme karşı mücadele ediyoruz. Bu mücadele tek bir kadının bile elimizden alınmadığı alternatif yaratılana kadar sürecektir. Özgürlük ve eşitlik talebimiz kadınlarımızın katledilmediği, kadın haklarının anayasal güvenceye alındığı, tahrik ve iyi hal indirimlerinin kadın katillerine uygulanmadığı bir gelecek kurana kadar sürecektir. Kadınlar olarak tüm kadınları bizlerle birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz” dedi.
BİZE ULAŞIN